Etapa de contratimp pe echipe i-a dus pe rutierii celor 22 formații în jurul Bruxelles-ului, iar Team Ineos a fost prima pe traseu, din cauza clasării sale slabe în clasamentul echipelor (ele au luat startul în ordine inversă). Timpul competitiv stabilit de Ineos a rămas în picioare aproape până la final, însă Jumbo-Visma a avut ultimul cuvânt.
După ce au preluat tricoul galben prin Mike Teunissen, grație unei victorii improbabile în prima etapă, echipa parcă a prins aripi. Timpul de 28 de minute și 57 de secunde impus de Jumbo-Visma a fost cu 20 de secunde mai rapid decât cel al Ineos. Pe poziția următoare s-a clasat Deceuninck-QuickStep, în timp ce Team Sunweb și Katusha-Alpecin au ocupat restul pozițiilor din top 5.
Astfel, clasamentul general a fost acaparat de Jumbo-Visma, care are cinci rutieri pe primele cinci poziții. Wout Van Aert, Steven Kruijswijk, Tony Martin și George Bennett îl urmează la 10 secunde pe liderul Mike Teunissen.
Tour de France
Turul Franței 2023 va începe de la Bilbao! Va fi a 2-a oară când Țara Bascilor va găzdui startul
IERI LA 15:18
Grație performanțelor echipei Ineos, Egan Bernal și Geraint Thomas au câștigat secunde față de rivalii lor la victoria finală, în timp ce Nairo Quintana, Mikel Landa, Richie Porte sau Romain Bardet au fost „pierzătorii” etapei, aflându-se deja la peste un minut de liderul Teunissen.
Etapa a treia propune luni un traseu lung, pe finalul cărora sunt răsfirate patru cățărări de categorie 3 și 4. Un final în ușoară urcare ar putea produce un final exploziv, dar sprinterii se pot implica la rândul lor.
Clasament etapa a 3-a: 1. Team Jumbo-Visma 28:57; 2. Team Ineos +0:20; 3. Deceuninck-QuickStep +0:21; 4. Team Sunweb +0:26; 5. Katusha-Alpecin +0:26; 6. EF Education First +0:28; 7. CCC Team +0:31; 8. Groupama-FDJ +0:32; 9. Bahrain-Merida +0:36; 10. Astana Pro Team +0:41.
Clasament general (după 3 etape): 1. Mike Teunissen 4:51:34; 2. Wout Van Aert +0:10; 3. Steven Kruijswijk +0:10; 4. Tony Martin +0:10; 5. George Bennett +0:10, 6. Gianni Moscon +0:30; 7. Egan Bernal +0:30; 8. Geraint Thomas +0:30; 9. Dylan van Baarle +0:30; 10. Elia Viviani +0:31.
***
Ediția din 2019 a Turului Franței va putea fi urmărit integral pe Eurosport 1 în comentariul lui Manolo Terzian, Andrei Comșa și Alex Ciocan de-a lungul celor trei săptămâni de concurs. Nu uita să urmărești pagina noastră de Facebook pentru a lua legătura cu echipa de comentatori și ceilalți fani. Acolo vei găsi și materiale speciale, inclusiv „Minutul lui Ciocan” sau „Rețeta lui Manolo”.