RidersechipeTime
1Christopher Froome
*Team Sky
*Team Sky83h 56' 40''
2Nairo Quintana
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+4' 20''
3Joaquim Rodríguez
*Katusha
*Katusha+5' 04''
4Alberto Contador
Saxo Bank
Saxo Bank+6' 27''
5Roman Kreuziger
Saxo Bank
Saxo Bank+7' 27''
6Bauke Mollema
Rabobank
Rabobank+11' 42''
7Jakob Diemer Fuglsang
Astana
Astana+12' 17''
8Alejandro Valverde
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+15' 26''
9Daniel Navarro
Cofidis
Cofidis+15' 52''
10Andrew Talansky
*Slipstream
*Slipstream+17' 39''
11Michal Kwiatkowski
Quick-Step
Quick-Step+18' 59''
12Mikel Nieve
Euskaltel
Euskaltel+20' 01''
13Laurens ten Dam
Rabobank
Rabobank+21' 39''
14Maxime Monfort
Leopard
Leopard+23' 38''
15Romain Bardet
AG2R
AG2R+26' 42''
16Michael Rogers
Saxo Bank
Saxo Bank+26' 51''
17Daniel Moreno
*Katusha
*Katusha+32' 34''
18Jan Bakelandts
Leopard
Leopard+35' 51''
19Richie Porte
*Team Sky
*Team Sky+39' 41''
20Andy Schleck
Leopard
Leopard+41' 46''
21Jose Serpa
Lampre
Lampre+45' 08''
22John Gadret
AG2R
AG2R+46' 00''
23Igor Antón
Euskaltel
Euskaltel+48' 07''
24Pierre Rolland
TotalEnergies
TotalEnergies+52' 15''
25Peter Velits
Quick-Step
Quick-Step+54' 00''
26Robert Gesink
Rabobank
Rabobank+54' 25''
27Rui Costa
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+54' 34''
28Wout Poels
*Vancasoleil
*Vancasoleil+56' 33''
29Arnold Jeannesson
FDJ
FDJ+57' 06''
30Andreas Klöden
Leopard
Leopard+1h 02' 43''
31Sylvain Chavanel
Quick-Step
Quick-Step+1h 03' 41''
32Cyril Gauthier
TotalEnergies
TotalEnergies+1h 12' 42''
33Daniel Martin
*Slipstream
*Slipstream+1h 13' 08''
34Hubert Dupont
AG2R
AG2R+1h 14' 59''
35Steve Morabito
*BMC racing Team
*BMC racing Team+1h 20' 39''
36Haimar Zubeldia
Leopard
Leopard+1h 24' 22''
37Christophe Riblon
AG2R
AG2R+1h 27' 57''
38Bart De Clercq
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+1h 28' 06''
39Cadel Evans
*BMC racing Team
*BMC racing Team+1h 30' 14''
40Nicolas Roche
Saxo Bank
Saxo Bank+1h 34' 17''
41Tom Dumoulin
Skil-Shimano
Skil-Shimano+1h 34' 30''
42Mikel Astarloza
Euskaltel
Euskaltel+1h 36' 27''
43Jesús Hernández
Saxo Bank
Saxo Bank+1h 36' 40''
44Alexandre Geniez
FDJ
FDJ+1h 38' 06''
45Tejay Van Garderen
*BMC racing Team
*BMC racing Team+1h 38' 57''
46Alexis Vuillermoz
Saur - Sojasun
Saur - Sojasun+1h 40' 05''
47Rubén Plaza
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+1h 40' 35''
48Eduard Vorganov
*Katusha
*Katusha+1h 42' 41''
49Davide Malacarne
TotalEnergies
TotalEnergies+1h 44' 50''
50Lars Petter Nordhaug
Rabobank
Rabobank+1h 49' 42''
51Yuri Trofimov
*Katusha
*Katusha+1h 49' 54''
52Maxime Mederel
Saur - Sojasun
Saur - Sojasun+1h 53' 01''
53Laurent Didier
Leopard
Leopard+1h 58' 53''
54Andrey Amador
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+1h 58' 59''
55Damiano Cunego
Lampre
Lampre+1h 59' 38''
56Amaël Moinard
*BMC racing Team
*BMC racing Team+2h 00' 03''
57Przemyslaw Niemiec
Lampre
Lampre+2h 00' 28''
58Tony Gallopin
Leopard
Leopard+2h 02' 59''
59Pierrick Fédrigo
FDJ
FDJ+2h 04' 19''
60Tom Danielson
*Slipstream
*Slipstream+2h 05' 28''
61Guillaume Levarlet
Cofidis
Cofidis+2h 07' 01''
62Philippe Gilbert
*BMC racing Team
*BMC racing Team+2h 07' 11''
63Jérôme Coppel
Cofidis
Cofidis+2h 09' 13''
64Bram Tankink
Rabobank
Rabobank+2h 10' 12''
65Thomas Voeckler
TotalEnergies
TotalEnergies+2h 12' 48''
66Arthur Vichot
FDJ
FDJ+2h 15' 06''
67Jens Voigt
Leopard
Leopard+2h 15' 09''
68Simon Clarke
GreenEdge
GreenEdge+2h 20' 14''
69Jon Izagirre
Euskaltel
Euskaltel+2h 21' 32''
70Ryder Hesjedal
*Slipstream
*Slipstream+2h 21' 41''
71Alessandro De Marchi
Liquigas
Liquigas+2h 23' 11''
72Adam Hansen
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+2h 23' 15''
73Rudy Molard
Cofidis
Cofidis+2h 25' 25''
74Daryl Impey
GreenEdge
GreenEdge+2h 26' 37''
75Simon Geschke
Skil-Shimano
Skil-Shimano+2h 27' 42''
76Manuele Mori
Lampre
Lampre+2h 28' 19''
77Peter Kennaugh
*Team Sky
*Team Sky+2h 33' 46''
78Juan José Oroz
Euskaltel
Euskaltel+2h 33' 55''
79José Joaquín Rojas
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+2h 34' 05''
80Simon Gerrans
GreenEdge
GreenEdge+2h 34' 36''
81Julien El Fares
Saur - Sojasun
Saur - Sojasun+2h 36' 28''
82Peter Sagan
Liquigas
Liquigas+2h 38' 51''
83Sergey Lagutin
*Vancasoleil
*Vancasoleil+2h 38' 55''
84Francesco Gavazzi
Astana
Astana+2h 39' 08''
85Manuel Quinziato
*BMC racing Team
*BMC racing Team+2h 39' 34''
86Michael Albasini
GreenEdge
GreenEdge+2h 40' 22''
87Julien Simon
Saur - Sojasun
Saur - Sojasun+2h 41' 24''
88Luis Angel Mate
Cofidis
Cofidis+2h 43' 28''
89Anthony Delaplace
Saur - Sojasun
Saur - Sojasun+2h 44' 13''
90Kanstantsin Sivtsov
*Team Sky
*Team Sky+2h 44' 43''
91Brent BOOKWALTER
*BMC racing Team
*BMC racing Team+2h 45' 05''
92Matteo Tosatto
Saxo Bank
Saxo Bank+2h 47' 39''
93Juan Antonio Flecha
*Vancasoleil
*Vancasoleil+2h 48' 03''
94Moreno Moser
Liquigas
Liquigas+2h 53' 27''
95Enrico Gasparotto
Astana
Astana+2h 53' 36''
96Thomas De Gendt
*Vancasoleil
*Vancasoleil+2h 53' 41''
97Jonathan Castroviejo
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+2h 53' 41''
98Markus Burghardt
*BMC racing Team
*BMC racing Team+2h 54' 01''
99Yukiya Arashiro
TotalEnergies
TotalEnergies+2h 54' 53''
100Kristjan KOREN
Liquigas
Liquigas+2h 57' 03''
101Johnny Hoogerland
*Vancasoleil
*Vancasoleil+2h 57' 59''
102Rein Taaramae
Cofidis
Cofidis+2h 59' 09''
103Markel Irizar
Leopard
Leopard+2h 59' 39''
104Brice Feillu
Saur - Sojasun
Saur - Sojasun+2h 59' 45''
105Lars Boom
Rabobank
Rabobank+3h 02' 52''
106Tony Martin
Quick-Step
Quick-Step+3h 05' 25''
107Daniele Bennati
Saxo Bank
Saxo Bank+3h 05' 55''
108Lars Bak
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+3h 07' 12''
109Alberto Losada
*Katusha
*Katusha+3h 07' 26''
110Pavel Brutt
*Katusha
*Katusha+3h 09' 47''
111Alan Marangoni
Liquigas
Liquigas+3h 10' 01''
112Cyril Lemoine
Saur - Sojasun
Saur - Sojasun+3h 11' 38''
113David Millar
*Slipstream
*Slipstream+3h 14' 25''
114Maciej Bodnar
Liquigas
Liquigas+3h 15' 15''
115Egoitz García
Cofidis
Cofidis+3h 16' 28''
116Jean-Marc Marino
Saur - Sojasun
Saur - Sojasun+3h 16' 30''
117Fabio Sabatini
Liquigas
Liquigas+3h 18' 40''
118Imanol Erviti
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+3h 19' 12''
119Gatis Smukulis
*Katusha
*Katusha+3h 21' 06''
120Ramunas Navardauskas
*Slipstream
*Slipstream+3h 21' 29''
121John Degenkolb
Skil-Shimano
Skil-Shimano+3h 23' 23''
122Romain Sicard
Euskaltel
Euskaltel+3h 23' 54''
123David Veilleux
TotalEnergies
TotalEnergies+3h 24' 16''
124Sébastien Minard
AG2R
AG2R+3h 24' 28''
125Blel Kadri
AG2R
AG2R+3h 27' 17''
126Jérémy Roy
FDJ
FDJ+3h 28' 39''
127David López
*Team Sky
*Team Sky+3h 28' 47''
128Elia Favilli
Lampre
Lampre+3h 31' 19''
129André Greipel
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+3h 32' 07''
130Cameron Meyer
GreenEdge
GreenEdge+3h 32' 14''
131Sep Vanmarcke
Rabobank
Rabobank+3h 34' 33''
132Milton Wynants
Rabobank
Rabobank+3h 37' 06''
133Murilo Fischer
FDJ
FDJ+3h 37' 48''
134Kévin Reza
TotalEnergies
TotalEnergies+3h 38' 31''
135Ian Stannard
*Team Sky
*Team Sky+3h 38' 49''
136Sérgio Paulinho
Saxo Bank
Saxo Bank+3h 38' 58''
137Davide Cimolai
Lampre
Lampre+3h 40' 31''
138Koen De Kort
Skil-Shimano
Skil-Shimano+3h 40' 55''
139Rubén Pérez
Euskaltel
Euskaltel+3h 43' 15''
140Geraint Thomas
*Team Sky
*Team Sky+3h 43' 34''
141Aliaksandr Kuchynski
*Katusha
*Katusha+3h 45' 02''
142Matteo Trentin
Quick-Step
Quick-Step+3h 45' 30''
143Samuel Dumoulin
AG2R
AG2R+3h 47' 11''
144Boy van Poppel
*Vancasoleil
*Vancasoleil+3h 48' 15''
145Roy Curvers
Skil-Shimano
Skil-Shimano+3h 48' 30''
146Johannes Fröhlinger
Skil-Shimano
Skil-Shimano+3h 49' 02''
147Alexander Kristoff
*Katusha
*Katusha+3h 49' 50''
148Mark Cavendish
Quick-Step
Quick-Step+3h 52' 04''
149Niki Terpstra
Quick-Step
Quick-Step+3h 52' 05''
150Tom Leezer
Rabobank
Rabobank+3h 53' 55''
151Jonathan Hivert
Saur - Sojasun
Saur - Sojasun+3h 57' 09''
152Matthew Goss
GreenEdge
GreenEdge+3h 57' 24''
153Gert Steegmans
Quick-Step
Quick-Step+3h 59' 14''
154Brett Lancaster
GreenEdge
GreenEdge+4h 00' 19''
155Brian Vandborg
Liquigas
Liquigas+4h 00' 21''
156Jérôme Cousin
TotalEnergies
TotalEnergies+4h 01' 10''
157Roberto Ferrari
Lampre
Lampre+4h 02' 09''
158Yohann Gène
TotalEnergies
TotalEnergies+4h 03' 06''
159Jérôme Pineau
Quick-Step
Quick-Step+4h 03' 11''
160Jurgen Roelandts
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+4h 03' 18''
161Stuart O'Grady
GreenEdge
GreenEdge+4h 03' 27''
162Greg Henderson
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+4h 04' 26''
163Frederik Willems
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+4h 05' 18''
164Albert Timmer
Skil-Shimano
Skil-Shimano+4h 07' 19''
165Juan José Lobato
Euskaltel
Euskaltel+4h 07' 59''
166Marcel Kittel
Skil-Shimano
Skil-Shimano+4h 10' 08''
167Dimitri Muravyev
Astana
Astana+4h 21' 46''
168Assan Bazayev
Astana
Astana+4h 24' 52''
169Svein Tuft
GreenEdge
GreenEdge+4h 27' 55''