"Suntem o echipă puternică, cu multe individualităţi valoroase. Cât timp lucrăm împreună şi facem tot ce putem, credem că îl putem învinge", a afirmat slovenul Roglic, care a câştigat la începutul lui iunie Critérium du Dauphiné, cursă la care compatriotul său Pogacar nu a participat.

Vingegaard are încredere în strategia lui Jumbo Visma pentru Turul Franței

Jumbo a obţinut primele două locuri la această cursă de pregătire pentru Turul Franţei, Primoz fiind urmat de danezul Jonas Vingegaard, clasat pe locul 2 anul trecut în Marea Buclă.
Turul Franței
"Tremura tot!" Vingegaard, de la puștiul paralizat de frică, la un mic "canibal" al Turului Franței
26/07/2022 LA 11:35
"Desigur, eu am mai multă presiune. Sunt unul dintre liderii celei mai mari curse din lume. Asta însă nu mă afectează. Evident că e o mare diferenţă să fie doi lideri în loc de unul", a spus danezul, care va concura în ţara sa în primele trei etape.
"Vom lua într-adevăr startul cu doi lideri şi sperăm că îl vom putea provoca pe Pogacar", a adăugat el.
"Pogacar este marele favorit", a recunoscut directorul sportiv al Jumbo, Grischa Niermann. Slovenul de 23 de ani a impresionat în prima parte a sezonului, în care a câştigat Turul Emiratelor Arabe Unite, Tirreno-Adriatico şi Strade Bianche şi s-a clasat pe locul 5 în Milano - Sanremo, apoi pe locul 4 în Turul Flandrei.
Sursa: Agerpres
Turul Franței se desfășoară în perioada 1 - 24 iulie și va fi în direct pe canalele Eurosport și pe Eurosport Player.
Enric Mas, locul 11 în Turul Franței, a abandonat. Ibericul, pozitiv la COVID-19
22/07/2022 LA 11:48
Știm în proporție de 99,99% toate tricourile distinctive din Turul Franței. Jumbo-Visma și restul
22/07/2022 LA 06:50