RidersechipeTime
1Primož Roglic
Rabobank
Rabobank83h 55' 29''
2Enric Mas
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+4' 42''
3Jack Haig
Bahrain
Bahrain+7' 40''
4Adam Yates
*Team Sky
*Team Sky+9' 06''
5Gino Mäder
Bahrain
Bahrain+11' 33''
6Egan Bernal
*Team Sky
*Team Sky+13' 27''
7David De la Cruz
Lampre
Lampre+18' 33''
8Sepp Kuss
Rabobank
Rabobank+18' 55''
9Guillaume Martin
Cofidis
Cofidis+20' 27''
10Felix Großschartner
NetApp
NetApp+22' 22''
11Odd Christian Eiking
Verandas Willems
Verandas Willems+25' 14''
12Steven Kruijswijk
Rabobank
Rabobank+26' 42''
13Juan Pedro López
Leopard
Leopard+31' 21''
14Geoffrey Bouchard
AG2R
AG2R+49' 09''
15Rémy Rochas
Cofidis
Cofidis+52' 32''
16Clément Champoussin
AG2R
AG2R+57' 29''
17Damiano Caruso
Bahrain
Bahrain+1h 05' 31''
18Sam Oomen
Rabobank
Rabobank+1h 09' 25''
19Óscar Cabedo
Burgos Monumental
Burgos Monumental+1h 12' 43''
20Steff Crass
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+1h 22' 06''
21Rafal Majka
Lampre
Lampre+1h 22' 14''
22Gianluca Brambilla
Leopard
Leopard+1h 22' 38''
23Wout Poels
Bahrain
Bahrain+1h 34' 52''
24Daniel Navarro
Burgos Monumental
Burgos Monumental+1h 37' 26''
25Romain Bardet
Skil-Shimano
Skil-Shimano+1h 37' 27''
26Jon Izagirre
Astana
Astana+1h 37' 47''
27Gorka Izagirre
Astana
Astana+1h 39' 03''
28Jan Hirt
Verandas Willems
Verandas Willems+1h 42' 39''
29Simone Petilli
Verandas Willems
Verandas Willems+1h 45' 51''
30Luis Angel Mate
Team Euskadi
Team Euskadi+1h 48' 17''
31Mikel Nieve
GreenEdge
GreenEdge+1h 56' 31''
32Jefferson Cepeda
Caja Rural
Caja Rural+1h 58' 54''
33Lilian Calmejane
AG2R
AG2R+2h 03' 52''
34Martijn Tusveld
Skil-Shimano
Skil-Shimano+2h 04' 06''
35Pavel Sivakov
*Team Sky
*Team Sky+2h 04' 47''
36Ryan Gibbons
Lampre
Lampre+2h 05' 50''
37Gotzon Martín
Team Euskadi
Team Euskadi+2h 10' 39''
38Jesús Herrada
Cofidis
Cofidis+2h 16' 48''
39Joe Dombrowski
Lampre
Lampre+2h 17' 20''
40Michael Storer
Skil-Shimano
Skil-Shimano+2h 22' 45''
41Jan Polanc
Lampre
Lampre+2h 22' 55''
42Koen Bouwman
Rabobank
Rabobank+2h 24' 30''
43Julen Amezqueta
Caja Rural
Caja Rural+2h 25' 16''
44Andrey Zeits
GreenEdge
GreenEdge+2h 27' 52''
45Mickaël Chérel
AG2R
AG2R+2h 30' 26''
46Mikel Bizkarra
Team Euskadi
Team Euskadi+2h 30' 33''
47Ben Zwiehoff
NetApp
NetApp+2h 32' 29''
48Floris De Tier
BKCP
BKCP+2h 37' 18''
49Nicholas Schultz
GreenEdge
GreenEdge+2h 39' 13''
50Jens Keukeleire
*Slipstream
*Slipstream+2h 48' 20''
51Fabio Aru
Team Qhubeka - NextHash
Team Qhubeka - NextHash+2h 49' 04''
52Nicolas Prodhomme
AG2R
AG2R+2h 53' 05''
53Diego Camargo
*Slipstream
*Slipstream+2h 53' 47''
54Lucas Hamilton
GreenEdge
GreenEdge+2h 56' 47''
55Rein Taaramae
Verandas Willems
Verandas Willems+2h 58' 46''
56José Joaquín Rojas
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+3h 02' 19''
57José Herrada
Cofidis
Cofidis+3h 05' 54''
58Anthony Roux
FDJ
FDJ+3h 07' 54''
59Mark Padun
Bahrain
Bahrain+3h 09' 46''
60Mikel Iturria
Team Euskadi
Team Euskadi+3h 14' 26''
61Thymen Arensman
Skil-Shimano
Skil-Shimano+3h 14' 59''
62Robert Gesink
Rabobank
Rabobank+3h 15' 18''
63Ángel Madrazo
Burgos Monumental
Burgos Monumental+3h 15' 38''
64Chris Hamilton
Skil-Shimano
Skil-Shimano+3h 18' 33''
65Stan Dewulf
AG2R
AG2R+3h 21' 21''
66Imanol Erviti
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+3h 28' 24''
67Thomas Pidcock
*Team Sky
*Team Sky+3h 31' 54''
68Andreas Kron
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+3h 34' 35''
69Lawson Craddock
*Slipstream
*Slipstream+3h 36' 48''
70Michael Matthews
GreenEdge
GreenEdge+3h 39' 31''
71Jetse Bol
Burgos Monumental
Burgos Monumental+3h 39' 48''
72Nélson Oliveira
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+3h 39' 49''
73Jay Vine
BKCP
BKCP+3h 40' 31''
74Rui Oliveira
Lampre
Lampre+3h 42' 10''
75Ander Okamika
Burgos Monumental
Burgos Monumental+3h 43' 42''
76Olivier Le Gac
FDJ
FDJ+3h 44' 56''
77Magnus Nielsen
*Slipstream
*Slipstream+3h 46' 48''
78Álvaro Cuadros
Caja Rural
Caja Rural+3h 46' 50''
79Damien Touzé
AG2R
AG2R+3h 47' 28''
80Matteo Trentin
Lampre
Lampre+3h 47' 40''
81Antonio Jesus Soto
Team Euskadi
Team Euskadi+3h 50' 05''
82Nathan Van Hooydonck
Rabobank
Rabobank+3h 50' 19''
83Sylvain Moniquet
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+3h 52' 10''
84Pelayo Sánchez
Burgos Monumental
Burgos Monumental+3h 52' 29''
85Kévin Geniets
FDJ
FDJ+3h 52' 41''
86James Piccoli
Cycling Academy
Cycling Academy+3h 52' 52''
87Aritz Bagues
Caja Rural
Caja Rural+3h 53' 02''
88Maxim Van Gils
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+3h 53' 55''
89Fernando Barceló
Cofidis
Cofidis+3h 55' 36''
90Andrea Bagioli
Quick-Step
Quick-Step+3h 58' 45''
91Yuriy Natarov
Astana
Astana+4h 02' 04''
92Eddy Finé
Cofidis
Cofidis+4h 04' 47''
93Guy Niv
Cycling Academy
Cycling Academy+4h 06' 37''
94Jan Tratnik
Bahrain
Bahrain+4h 07' 22''
95Damien Howson
GreenEdge
GreenEdge+4h 10' 16''
96Arnaud Demare
FDJ
FDJ+4h 16' 42''
97Clément Venturini
AG2R
AG2R+4h 18' 28''
98Salvatore Puccio
*Team Sky
*Team Sky+4h 18' 54''
99Tobias Ludvigsson
FDJ
FDJ+4h 19' 24''
100James Knox
Quick-Step
Quick-Step+4h 20' 47''
101Mauri Vansevenant
Quick-Step
Quick-Step+4h 21' 19''
102Anton Palzer
NetApp
NetApp+4h 22' 19''
103Joan Bou
Team Euskadi
Team Euskadi+4h 22' 43''
104Dylan Sunderland
Team Qhubeka - NextHash
Team Qhubeka - NextHash+4h 24' 21''
105Dimitri Claeys
Team Qhubeka - NextHash
Team Qhubeka - NextHash+4h 27' 40''
106Carlos Canal
Burgos Monumental
Burgos Monumental+4h 28' 30''
107Cesare Benedetti
NetApp
NetApp+4h 30' 10''
108Antonio Nibali
Leopard
Leopard+4h 30' 22''
109Luka Mezgec
GreenEdge
GreenEdge+4h 30' 30''
110Wesley Kreder
Verandas Willems
Verandas Willems+4h 34' 38''
111Xabier Azparren
Team Euskadi
Team Euskadi+4h 36' 40''
112Patrick Gamper
NetApp
NetApp+4h 38' 23''
113Chad Haga
Skil-Shimano
Skil-Shimano+4h 38' 46''
114Nico Denz
Skil-Shimano
Skil-Shimano+4h 42' 09''
115Harm Vanhoucke
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+4h 42' 31''
116Yukiya Arashiro
Bahrain
Bahrain+4h 42' 59''
117Alexander Krieger
BKCP
BKCP+4h 47' 15''
118Florian Sénéchal
Quick-Step
Quick-Step+4h 48' 14''
119Robert Stannard
GreenEdge
GreenEdge+4h 48' 56''
120Alex Kirsch
Leopard
Leopard+4h 50' 22''
121Florian Vermeersch
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+4h 57' 09''
122Edward Planckaert
BKCP
BKCP+5h 03' 10''
123Piet Allegaert
Cofidis
Cofidis+5h 03' 48''
124Quinn Simmons
Leopard
Leopard+5h 06' 02''
125Tom Scully
*Slipstream
*Slipstream+5h 09' 47''
126Kevin Van Melsen
Verandas Willems
Verandas Willems+5h 10' 04''
127Ramon Sinkeldam
FDJ
FDJ+5h 16' 27''
128Lennard Hofstede
Rabobank
Rabobank+5h 20' 45''
129Alberto Dainese
Skil-Shimano
Skil-Shimano+5h 20' 50''
130Connor Brown
Team Qhubeka - NextHash
Team Qhubeka - NextHash+5h 22' 42''
131Bert-Jan Lindeman
Team Qhubeka - NextHash
Team Qhubeka - NextHash+5h 26' 43''
132Jon Aberasturi
Caja Rural
Caja Rural+5h 29' 29''
133Zdenek Štybar
Quick-Step
Quick-Step+5h 34' 14''
134Scott Thwaites
BKCP
BKCP+5h 36' 20''
135Sebastian Berwick
Cycling Academy
Cycling Academy+5h 37' 10''
136Juan José Lobato
Team Euskadi
Team Euskadi+5h 45' 39''
137Bert Van Lerberghe
Quick-Step
Quick-Step+5h 48' 13''
138Riccardo Minali
Verandas Willems
Verandas Willems+5h 50' 15''
139Jordi Meeus
NetApp
NetApp+5h 53' 36''
140Martin Laas
NetApp
NetApp+6h 00' 28''
141Fabio Jakobsen
Quick-Step
Quick-Step+6h 01' 24''
142Josef Cerný
Quick-Step
Quick-Step+6h 03' 50''