Charles Leclerc își pune la zid echipa, după dezastrul din Ungaria. Gafe în serie pentru Ferrari

Actualizat 31/07/2022 la 18:55 GMT+3

Charles Leclerc nu s-a abținut să vorbească deschis despre problemele legate de strategie a celor de la Ferrari. Scuderia a reușit cumva să nu termine pe podium în cursa de la Hungaroring, una pe care trebuia să o câștige, cred specialiștii.

Max Verstappen kassiert Charles Leclerc

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull) a câştigat Marele Premiu al Ungariei la Formula 1, a 13-a etapă a Campionatului Mondial, care a avut loc duminică pe circuitul Hungaroring (4,381 km) de lângă Budapesta. Olandezul a plecat de pe locul 10 de pe grila de start, dar strategia perfectă a lui Red Bull, în contextul unor mici averse, a făcut diferența.

Leclerc, acid la adresa Ferrari, după Hungaroring

Exact tactica a fost cea care i-a dat peste cap pe cei de la Ferrari, care e văzută de mulți drept echipa cu cele mai rapide mașini. Carlos Sainz a terminat pe 4, iar Charles Leclerc a venit doar pe 6, totul din cauza unor decizii neinspirate, de la boxe. Ferrari nu a gândit bine momentele schimburilor de pneuri și a ales tipul greșit de cauciucuri, lucru care i-a privat pe piloți de clasări pe podium sau chiar de victorie.
"Nu sunt fericit. Ritmul era acolo, aveam o mașină bună. Am cerut să merg cât mai mult posibil, dar apoi am fost chemat la boxe și am trecut pe hard. Trebuie să discut asta cu echipa. Trebuie să ne îmbunătățim, pentru că sunt în formă, dar asta nu e suficient", a spus Leclerc după cursă.
Scuderia a fost făcută praf pe rețelele de socializare, după dezastrul de la Hungaroring