Finalul sezonului 2023 în F1, în cifre. Cum arată clasamentul piloților, echipelor + Recordurile doborâte

Andrei Nicolae

Actualizat 26/11/2023 la 17:58 GMT+2

Odată cu finalul cursei din Abu Dhabi, "cortina" a fost trasă asupra sezonului 2023 din Formula 1, ce a surprins momente istorice pentru "Marele Circ". Astfel, fanii sportului cu motor pot privi asupra clasamentelor finale din acest an atât la nivel de echipă, cât și invididual, unde Max Verstappen s-a încoronat pentru a treia oară drept campion mondial.

Grand Prix of Abu Dhabi

Formula 1 și-a desfăușurat cel de-al 22-lea episod din acest an și ultimul în același timp, la Marele Premiu din Abu Dhabi. Grand Prix-ul respectiv avea o miză uriașă pentru foarte mulți piloți, dar și pentru echipele de care aparțin, existând câteva lupte extrem de interesante în ambele clasamente.
Înainte de cursa de pe circuitul din Yas Marina, podiumul în clasamentul general la piloți era deja stabilit. Max Verstappen încheie pe poziția 1 și își asigură cel de-al treilea titlu consecutiv, fiind urmat de coechipierul său, Sergio Perez, marcând dominația Red Bull din acest an. Ultima treaptă a podiumului a fost completată de septuplul campion mondial, Lewis Hamilton.
Marele Premiu din Abu Dhabi a surprins o luptă în patru pentru locul al 4-lea, între Sainz, Leclerc, Russell și Alonso. Monegascul a terminat Grand Prix-ul pe locul secund, însă nu a fost de ajuns pentru a câștiga această luptă. Leclerc a încheiat sezonul cu 206 puncte, la egalitate cu Fernando Alonso (locul 7 la Abu Dhabi), care beneficază însă de faptul că a terminat de mai multe ori pe locul 3 decât pilotul Ferrari.
Astfel, Leclerc termină pe 5 în acest an, fiind urmat de Lando Norris (205 pct.) și Carlos Sainz (200 pct.). La polul opus, pilotul cu cele mai puține puncte obținute în acest sezon a fost Nyck De Vries, care nu a punctat nici măcar o dată. Merită menționat însă că olandezul a concurat în doar 10 Grand Prix-uri.
Clasamentul piloților în F1, la final de sezon
  • 1. Max Verstappen (Red Bull) - 575 pct.
  • 22. Nyck De Vries (AlphaTauri) - 0

Marele Premiu din Abu Dhabi a marcat și prilejul a câteva lupte ce vizau și clasamentul constructorilor. Cea mai aprigă bătălie s-a dat între Ferrari și Mercedes, care s-au luptat pentru locul secund, în spatele celor de la Red Bull, care și-au distrus concurența.
Pe Yas Marina, locul al treilea obținut de Russell și al nouălea al lui Hamilton au fost de ajuns pentru a contracara rezultatul italienilor, care au încheiat cu Leclerc pe 2 și cu Sainz în afara punctelor. Astfel, nemții au încheiat pe locul 2 la echipe.
O altă bătălie înainte de startul Grand Prix-ului trebuia să fie între Aston Martin și McLaren pentru locul al patrulea. Oscar Piastri și Lando Norris au făcut însă o cursă fără mari greșeli și au asigurat echipei britanice locul 4 în detrimentul perechii Alonso-Stroll.
Sezonul acesta a fost dominat la nivel de constructori însă de Red Bull, care s-au impus în 21 din 22 Grand Prix-uri și au obținut cel mai mare număr de puncte din istoria competiției, 860.
  • 10. Haas - 12

Sezonul 2023 a marcat și extrem de multe recorduri doborâte în F1, foarte multe la mâna lui Max Verstappen și implicit a echipei celor de la Red Bull. Iată astfel, ce statistici au fost doborâte în acest an în "Marele Circ".
Bornele lui Verstappen:
  • Max Verstappen și-a doborât propriul record pentru cele mai multe victorii într-un singur sezon în Formula 1 și a ajuns la 19 victorii. Precedenta bornă fusese stabilită de olandez sezonul trecut, cu 15 triumfuri.
  • Pilotul Red Bull a atins și cel mai mare procentaj de victorii într-un singur rezon, 86%, cu 19 victorii din 22 posibile. Precedentul record care data de pe vremea lui Alberto Ascari, din anii '50.
  • Verstappen a atins și cel mai mare număr de victorii consecutive într-un sezon, 10 la număr, doborând recordul lui Sebastian Vettel din 2013.
  • Max a câștigat cele mai multe Grand Prix-uri într-un sezon, după ce a obținut pole-position-ul în calificări, 12 curse câștigate.
  • Verstappen a obținut cele mai multe puncte dintr-un singur sezon, 575.
  • Tot Max a doborât recordul pentru cele mai multe tururi în care a condus, borna atinsă încă de acum cinci curse: 1003.
Bornele Red Bull:
  • A devenit echipa cu cel mai mare procentaj de victorii într-un singur sezon în F1, cu 21 de curse câștigate din 22 (95.45%). Precedentul record le aparținea celor de la McLaren, în 1988, cu 15 din 16 curse (93.75%).
  • Cel mai mare număr de puncte într-un singur sezon: 860 pct.