Formula 1 | Charles Leclerc în pole position la Miami. Prima linie a grilei de start este 100% Ferrari

Ion Alexandru

Actualizat 08/05/2022 la 06:45 GMT+3

Pilotul Ferrari, Charles Leclerc a stabilit cel mai bun timp în calificări și va lua startul din pole position din cursa de pe pista Autodromului Internațional din Miami. Locul al doilea a fost adjudecat de Carlos Sainz, care completează o primă linie 100% Ferrari, al treilea fiind monopostul Red Bull al campionului mondial Max Verstappen. Doar pe locul 6 este Mercedesul lui Lewis Hamilton.

Charles Leclerc, Miami GP 2022

Ferarri are un început de vis în weekend-ul în care Miami intră în calendarul Formula 1. În runda a 5-a a sezonului 2022, Charles Leclerc va pleca din pole position și lângă pilotul monegasc va fi colegul său de la Ferarri, Carlos Sainz. Spaniolul a avut o întârziere, în calificări, de doar o zecime în urmă. În al doilea rând al grilei de start vom avea la Miami cele două monoposturi Red Bull, cu Verstappen care a greșit la ultima încercare de a depăși în calificări cele două mașini Ferrari. Perez a fost foarte bun în sesiunile de antrenamente de sâmbătă, dar în calificări a terminat al patrulea. Bottas a fost excelent pe Alfa Romeo, pe locul 5, chiar în fața lui Lewis Hamilton, de data aceasta mai rapid decât colegul său Russell. Al doilea pilot Mercedes nu a prins top 10, în ciuda faptului că a fost cel mai rapid de pe circuit în antrenamentele de vineri. Va fi o cursă care pare echilibrată între primii patru piloți aflați pe grila de start și plină de capcane, de la asfaltul alunecos până la temperaturile foarte ridicate care au pus vineri multe probleme monoposturilor Red Bull.

Leclerc este liderul clasamentului mondial

Charles Leclerc are un început de sezon fantastic. Pilotul din Monte Carlo a câștigat ambele curse în care a plecat în pole position și este liderul autoritar al clasamentului mondianl din Formula 1, după primele 4 Grand Prix-uri. Avantajul lui Leclerc este că principalul contracandidat, campionul mondial entitre Verstappen a avut curse foarte slabe, atunci când el a câștigat. În cursa inaugurală a sezonului, în Bahrein, pilotul Ferrari s-a impus, în timp ce olandezul a terminat pe 19. La Melbourne, monegascul a câștigat, iar Verstappen a abonadonat. Olandezul a câștigat în Arabia Saudită și Reggio Emilia.
Clasamentul mondial după 4 Mari Premii
  • 1. Charles Leclerc (Ferrari) 86 puncte
  • 2. Max Verstappen (Red Bull) 59 puncte
  • 3. Sergio Perez (Red Bull) 54 puncte
  • 4. George Russell (Mercedes) 49 puncte
  • 5. Carlos Sainz (Ferrari) 38 puncte
După un început bun cu clasări pe podium în primele 2 curse ale sezonului, spaniolul Sainz a fosrt nevoit să abandoneze în următoarele 2. De 7 ori campion mondial, Lewis Hamilton are un debut slab de sezon, Britanicul de la Mercedes este doar pe 7 la general, iar la Imola a terminat doar pe locul 13.