A doua dublă Red Bull în 2023! Perez s-a impus la Jeddah! FIA, "ping-pong" cu podiumul lui Alonso

Actualizat 20/03/2023 la 00:22 GMT+2

Sergio Perez a câștigat Marele Premiu al Arabiei Saudite, după o cursă în care Red Bull a dovedit că este într-o altă ligă față de celelalte echipe. Max Verstappen a pornit de pe locul 15, dar a terminat al doilea, reușind și cel mai rapid tur, care îl ajută să rămână lider în clasament. Fernando Alonso a trecut de la agonie la extaz, după ce locul 3 i-a fost anulat și apoi oferit înapoi.

Sergio Perez, Fernando Alonso a duello nel GP dell'Arabia Saudita, Getty Images

UPDATE | Aston Martin a depus onctestație după declasarea lui Alonso și echipa britanică a avut câștig de cauză. Inițial, comisarii au decis sancționarea ibericului pentru că, la prima trecere pe la boxe, mecanicul responsabil cu cricul spate a atins monopostul înainte de expierarea celor 5 secunde pe care pilotul le primise penalizare, lucru interzis de regulament. Cei de la FIA au analizat amănunțit episdoul și au tras concluzia că atingerea mașinii nu l-a ajutat în vreun fel pe Alonso să câștige timp, pentru că schimbarea anvelopelor a început după expierarea celor 5 secunde.
Ca atare, Fernando Alonso rămâne cu locul 3 obținut pe circuitul de la Jeddah și se poate mândri cu 100 de podiumuri obținute în carieră.
UPDATE | Comisarii cursei au anunțat imediat după finish că Fernando Alonso a fost penalizat cu 10 secunde, astfel că ibericul pierde locul pe podium câștigat pe pistă. Pilotul spaniol fusese sancționat la start pentru o plasare proastă pe grilă și asta l-a costat o penalizare de 5 secunde, pe care trebuia să o respecte la prima oprire oprire la boxe, iar FIA a considerat că nu a făcut-o. Ca atare, i-au mai atribuit 10 secunde de penalizare și asta îl aruncă în afara podiumului. Locul său a fost luat de George Russell, care a terminat pe locul 4, la puțin peste 5 secunde de pilotul de la Aston Martin.
Știrea inițială
Marele Premiu al Arabiei Saudite a început fulminant. Plecat din pole-position, Sergio Perez și-a pierdut poziția la start în fața lui Fernando Alonso, dar ibericul de la Aston Martin nu a rezistat în frunte decât 4 tururi, fiind depășit ușor de mexican.
Pilotul Red Bull a pus un avans considerabil între el și Alonso, dar în turul 18, colegul spaniolului, Lance Stroll, a avut probleme la mașină și a fost nevoit să se oprescă pe circuit. Comisarii au anunțat safety car, iar cursa a fost dată peste cap.

Sergio Perez a câștigat la Jeddah! Verstappen a recuperat fantastic și rămâne lider în clasament

Max Verstappen a plecat de pe locul 15 al grilei de start, după ce a fost nevoit să se retragă din a doua repriză a calificărilor. Monopostul olandezului s-a comportat impecabil în cursă și acesta a recuperat poziție după poziție, iar în momentul intrării safety-car-ului pe circuit era pe locul 4. După ieșirea mașinii de siguranță de pe pistă, campionul mondial a avut nevoie de numai câteva tururi pentru a-i depăși pe Russel și Alonso și a ajunge în spatele coechipierului său.
În momentul când piloții Red Bull erau pe primele două poziții, Perez avea un avans de peste 5 secunde, iar mexicanul a mers fără greșeală și nu i-a permis colegului său să se apropie amenințător. Până la finish nu s-a mai întâmplat nimic deosebit și Perez a trecut primul linia de sosire, obținând a 4-a victorie a carierei.
Suspansul a fost păstrat pe final de bătălia pentru punctul acordat celui mai rapid tur. Verstappen a reușit chiar în ultimul tur să bată recordul lui Perez, astfel că este lider în clasamentul general, având un punct peste mexican (44 vs 43).
Pe locul 3 a terminat Fernando Alonso, care a bifat astfel al 100-lea podium al carierei. Ibericul a fost urmat de piloții Mercedes, George Russel și Lewis Hamilton. Ferrari a dezamăgit din nou, Sainz terminând pe 6 și Leclerc pe 7.