Hamilton, de neoprit și la Silverstone: a câștigat calificările pentru Grand Prix-ul Marii Britanii

Cezara Paraschiv

Publicat 01/08/2020 la 17:24 GMT+3

Lewis Hamilton a reușit al treilea pole-position consecutiv în Formula 1, câștigând sâmbătă calificările pentru Marele Premiu al Marii Britanii, a patra etapă în Campionatul Mondial.

Lewis Hamilton (Mercedes)

Mercedes păstrează supremația în Formula 1, monopolizând prima linie a grilei de start pe circuitul de la Silverstone, prin Lewis Hamilton (1:24,303) și Valtteri Bottas. Sextuplul campion mondial s-a impus, deși a greșit în secvența a doua a calificărilor și a compromis un set de pneuri.
Lewis Hamilton și-a trecut în cont al șaptelea pole-position pe circuitul de la Silverstone, fiind mai rapid cu 0,313 secunde decât coechipierul său.
Olandezul Max Verstappen a încheiat calificările pe locul trei, urmat de Charles Leclerc, de la Ferrari.
Sebastian Vettel a încheiat calificările doar pe locul al zecelea.