Articol scris de Cezara Paraschiv
Pilotul Red Bull, Max Verstappen, a încheiat cursa pe locul 2, la 8,7 secunde în urma lui Hamilton. Podiumul a fost completat de cel de-al doilea pilot Mercedes, Valtteri Bottas. În consecință, Hamilton a preluat conducerea în clasamentul general al Piloților, cu 63 de puncte, la cinci în fața coechipierului său.
Sextuplul campion mondial al Formulei s-a impus pentru a opta oară în carieră pe circuitul Hungaroring. Britanicul ar fi trecut linia de finiș cu un ecart mult mai mare, dacă nu ar fi forțat obținerea punctului suplimentar, pentru cel mai rapid tur al cursei. Hamilton și-a atins însă obiectivul, luând punctul suplimentar. Hamilton l-a egalat pe Michael Schumacher, în topul celor mai multe victorii obținute pe un singur circuit. Germanul adunase opt victorii în Franța.
Formula 1
Un nou caz "Nico Rosberg" la Mercedes? Anunțul făcut de nemți
20/09/2021 LA 11:06
Al doilea pe grila de start, Valtteri Bottas a ratat startul, alunecând în pluton, însă asta nu l-a împiedicat să revină pe podium, încă de la jumătatea cursei.
Formula 1 va ajunge mai departe, la începutul lunii august, în Marea Britanie, pentru 2 Grand Prix-uri programate pe istoricul circuit Silvertsone (2 și 9 august).
Formula 1
Red Bull, atac către Mercedes: "Au făcut un show mediatic să pară că Hamilton a fost rănit"
15/09/2021 LA 14:02