Lando Norris, euforic după prima victorie a carierei din Formula 1: "Era și timpul"

Publicat 06/05/2024 la 13:55 GMT+3

Lando Norris a ținut să-și felicite echipa, după ce a reușit să câștige pentru prima dată în cariera sa o cursă de Formula 1. Britanicul a spus că strategia a fost perfectă, iar viteza monopostului McLaren i-a asigurat victoria atât de mult așteptată.

Race winner Lando Norris of Great Britain and McLaren celebrates with his trophy on the podium after the F1 Grand Prix of Miami at Miami International Autodrome on May 05, 2024 in Miami, Florida.

Articol scris de Daniel Kerekes
Lando Norris a rupt "blestemul" și a reușit să se impună într-o cursă de Formula 1. Britanicul de 24 de ani a terminat pe podium de 15 ori până să câștige prima sa cursă în Marele Circ. Acest lucru s-a întâmplat la Miami, în etapa cu numărul 6 a sezonului.
Norris a profitat la maxim de un safety car apărut la jumătatea cursei, care l-a găsit pe prima poziție. Intrarea sa la boxe a fost una perfectă, ieșind pe circuit în fața liderului clasamentului general, Max Verstappen.
De la restart, olandezul nu a mai avut vreo șansă. Monopostul McLaren, căruia i-au fost aduse unele îmbunătățiri pentru acest weekend, s-a pliat excelent pe abilitățile lui Norris, care a încheiat cursa la peste 7 secunde și jumătate de campionul mondial.

După ce s-a bucurat alături de echipă, acesta i-a acordat un interviu lui Jenson Button, fost campion mondial, care l-a felicitat la rândul său: "Era și timpul. Ce cursă! Am așteptat-o mult, dar am reușit într-un final. Sunt foarte fericit pentru întreaga echipă. În sfârșit le-am livrat o victorie. O zi lungă, o cursă grea, dar sunt în sfârșit în vârf și este extraordinar", a declarat Norris, citat de site-ul oficial F1.
Britanicul a simțit de vineri că poate să facă o performanță remarcabilă cu această mașină: "Sunt mândru de echipă. Tot weekend-ul a fost bun. Am avut doar câteva mici piedici. Știam de vineri că avem viteza necesară și azi am reușit să punem totul laolaltă. A avut strategia perfectă și totul a meritat. Mulțumesc tuturor celor de la McLaren, dar și părinților mei", au fost declarațiile lui Norris, după această cursă istorică.
Astfel, Lando Norris a devenit cel mai nou câștigător de cursă în Formula 1. Britanicul, alături de echipa sa, se vor pregăti de revenirea în Europa, unde vor avea loc două etape în săptămâni consecutive. Prima se va desfășura la Imola, peste două săptămâni, iar următoarea va fi cea de la Monaco.