Verstappen a plecat bine în cursa de la Red Bull Ring și și-a a consolidat un mic avantaj față de piloții Ferrari. Primul tur nu a fost lipsit de incidente, deoarece George Russell și Sergio Perez s-au ciocnit în virajul al patrulea, mexicanul fiind trimis pe ultimul loc.
Leclerc a redus diferența față de Verstappen destul de repede, iar monegascul a reușit să îl depășească pe olandez în turul al 12-lea. Pilotul Red Bull a fost nevoit să schimbe strategia și a schimbat pneurile, revenind pe pistă pe poziția a cincea. Perez a fost nevoit să abandoneze în turul al 25-lea după ce a fost chemat la boxe, cel mai probabil din cauza problemelor create de incidentul cu Russell.
Verstappen a revenit pe primul loc în cursă în turul al 27-lea, după ce Sainz și Leclerc au făcut prima oprire la boxe. Monegascul a preluat repede conducerea din nou în cursă cinci tururi mai târziu, iar olandezul a căzut pe locul al treilea. Red Bull și-a schimbat strategia la jumătatea cursei și l-a anunțat pe Max să conserve ultima treaptă a podiumului, deoarece nu se putea duela cu piloții Ferrari.
Formula 1
Alpine, pregătită să meargă în instanță, dacă Piastri nu va pilota pentru echipă sezonul viitor
ACUM 17 ORE
Carlos Sainz a fost nevoit să abandoneze în turul al 58-lea , după ce motorul monopostului său a cedat. Problema spaniolului a apărut când acesta încerca să îl depășească pe Verstappen și să revină pe locul al doilea în cursă, după ce intrase la boxe.
Verstappen a încercat să reducă diferența față de Leclerc în ultimele zece tururi, însă monegascul și-a menținut avantajul și a reușit să câștige Marele Premiu al Austriei, în fața fanilor Red Bull. Charles a încheiat astfel așteptarea pentru o nouă victorie, după ce nu mai câștigase din Australia.
Sezonul de Formula 1 își va desfășura următorul episod în Franța, pe circuitul Paul Ricard, în weekend-ul 22-24 iulie.