Pentru prima oară din 2015, Lewis Hamilton a câștigat prima cursă a sezonului din Formula 1. Englezul s-a impus la Marele Premiu al Bahrainului, cel care a început până la urmă noul sezon după ce cursa din Australia a fost amânată din cauza restricțiilor anti-COVID-19.
Hamilton a reușit să reziste în finalul unei curse extrem de echilibrate pentru a obține astfel un succes dramatic.
Formula 1
Valtteri Bottas, victorie în MP al Turciei. Verstappen trece peste Hamilton în clasamentul general
10/10/2021 LA 14:03
Max Verstappen era favorit să câștige cursa, după performanțe excelente la antrenamente și teste, iar olandezul a obținue pole position sâmbătă. Cu toate acestea, nu a reușit să profite de acest avantaj, Hamilton fiind cel care a trecut primul finish line-ul, cu colegul său Valtteri Bottas completând podiumul.
Verstappen a fost aproape de Hamilton în ultimele 16 ture iar pilotul Red Bull părea să îl fi depășit în sfârșit pe campionul mondial cu doar câteva ture înainte de final.
Totuși, Verstappen a fost nevoit să acorde prima poziție lui Hamilton după ce a depășit pilotul Mercedes în afara pistei.
Formula 1
Șefii din Formula 1 au definitivat calendarul finalului de sezon! Premieră absolută în "Marele Circ"
30/09/2021 LA 11:46
Formula 1
Lando Norris, primul pole position din carieră, la Soci! Verstappen pleacă din ultima poziție
25/09/2021 LA 15:22