Max Verstappen, victorie în ultima cursă din 2022! Olandezul a ajuns la 15 victorii în acest sezon

Alex Masgras

Publicat 20/11/2022 la 17:13 GMT+2

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu din Abu Dhabi. Campionul mondial a obținut pe circuitul Yas Marina victoria cu numărul 15 din acest sezon. Sebastian Vettel, aflat la ultima cursă a carierei, a reușit să termine în puncte.

Max Verstappen, Red Bull, GP Abu Dhabi, Getty Images

Max Verstappen a încheiat cu o victorie sezonul 2022. Dublul campion mondial a trecut primul linia de sosire pe circuitul Yas Marina și a câștigat Marele Premiu din Abu Dhabi. Succesul de astăzi a fost al 15-lea pentru pilotul Red Bull, care stabilise încă din Mexic recordul de curse câștigate într-un sezon, atunci când i-a depășit pe Michael Schumacher și Sebastian Vettel.
Charles Leclerc a încheiat cursa pe locul al doilea, ceea ce înseamnă că pilotul monegasc încheie pe aceeași poziție și în clasamentul piloților. Sergio Perez completează podiumul, atât în ultima cursă a sezonului, cât și în clasamentul piloților.
Lewis Hamilton a încheiat sezonul cu un abandon. Cu trei tururi înainte de final, septuplul campion mondial a fost nevoit să se retragă din cauza unei probleme hidraulice. Pentru prima oară în cariera sa, Hamilton încheie sezonul fără victorie în Formula 1 de la debutul în 2007.
La Abu Dhabi, Sebastian Vettel a luat parte la ultima cursă a carierei sale. De patru ori campion mondial cu Red Bull în perioada 2010, germanul a încheiat pe locul 10, ceea ce înseamnă că a obținut un punct în ultima cursă a carierei.