Max Verstappen a câștigat la Baku și s-a distanțat în clasament! Dezastru total pentru Ferrari

Publicat 12/06/2022 la 16:26 GMT+3

Max Verstappen a câștigat Marele Premiul al Azerbaidjanului, după ce a făcut o cursă perfectă pe circuitul stradal de la Baku. Olandezul a fost secondat de coechipierul său, Sergio Perez, în timp ce pe ultima treaptă a podiumului a urcat George Russell. Ferrari a avut o zi de coșmar, ambii piloți ai Scuderiei abandonând.

El ganador de la carrera, el holandés Max Verstappen, y el equipo Oracle Red Bull Racing celebran en el podio durante el Gran Premio de Azerbaiyán de F1 en el Circuito de la Ciudad de Bakú el 12 de junio de 2022 en Bakú, Azerbaiyán.

Max Verstappen este din ce în ce mai dominant în acest sezon de Formula 1. Olandezul a plecat al 3-lea în Marele Premiul al Azerbaidjanului, dar a făcut o cursă perfectă și a obținut destul de lejer a 5-a victorie a sezonului.
Startul a fost ideal pentru Red Bull, Sergio Perez depășindu-l imediat pe Charles Leclerc, plecat din pole-position. Verstappen și-a păstrat poziția a 3-a de pe care a plecat, fiind urmat de Carlos Sainz. Primul moment important al cursei s-a produs în turul al 9-lea, când ibericul de la Ferrari a trebuit să abandoneze din cauza unei probleme la transmisia mașinii.

Max Verstappen, demonstrație de forță la Baku

Verstappen a mers cel mai bine dintre oamenii din față și a trecut de Perez în turul al 15-lea, păstrându-și prima poziție până la final, fără prea mari emoții. Acest lucru s-a întâmplat și pentru că Charles Leclerc a abandonat și el, în turul 20, din cauza unor probleme la motor. Monegascul a ajuns la boxe, dar nu s-a mai putut face nimic și Ferrari a luat zero puncte dintr-un Grand Prix de la care avea mari așteptări.
De eșecul de proporții al Scuderiei italiene a profitat Mercedes, care a obținut cel mai bun rezultat din acest sezon. George Russell a urcat pe poziția a 3-a a podiumului, iar Lewis Hamilton a fost al 4-lea, reușind să-l depășească pe Pierre Gasly când mai erau numai câteva tururi.
Max Verstappen a devenit astfel al 5-lea câștigător diferit pe circuitul de la Baku, din tot atâtea curse disputate. Predecesorii săi au fost Nico Rosberg (2015), Daniel Ricciardo (2016), Lewis Hamilton (2017), Valtteri Bottas (2018) și Sergio Perez (2019).