Max Verstappen, învingător în MP al Bahrainului! Leclerc a abandonat. Cum a arătat podiumul

Publicat 05/03/2023 la 19:13 GMT+2

Max Verstappen a câștigat prima etapă din noul sezon de Formula 1, impunându-se în Marele Premiu al Bahrainului în fața lui Sergio Perez și Fernando Alonso. Charles Leclerc a fost nevoit să abandoneze.

Max Verstappen naviga fra le scintille nel GP del Barhain, Getty Images

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull), dublul campion mondial en titre, a câștigat, duminică, Marele Premiu al Bahrainului la Formula 1, etapa inaugurală a Campionatului Mondial 2023.
El a fost urmat de coehipierul său, mexicanul Sergio Perez, și de spaniolul Fernando Alonso (Aston Martin).

Pilotul monegasc Charles Leclerc (Ferrari), victima unei probleme mecanice, a fost constrâns să abandoneze duminică la Marele Premiu al Bahrainului, etapa inaugurală a Campionatului Mondial de Formula 1 2023.
"Am rămas fără putere", a transmis pilotul prin radio echipei sale, cu mai puțin de 20 de tururi înainte de final, citat de Agerpres.
Pilotul Scuderia se afla pe poziția a treia, după monoposturile Red Bull pilotate de Sergio Perez și liderul Max Verstappen, dublul campion mondial și plecat din pole position pe circuitul Sakhir.