Carlos Sainz, cel mai rapid în antrenamentele de la Spa Francorchamps! Verstappen, fără tur cronometrat

Dani Morar

Actualizat 28/07/2023 la 16:29 GMT+3

Carlos Sainz a fost cel mai rapid în antrenamentele de la Marele Premiu al Belgiei, având o jumătate de secundă peste al doilea timp, obținut de Oscar Piastri. Sesiunea a fost una grea, desfășurată sub o ploaie torențială, dar și un steag roșu.

Carlos Sainz

Credit imagine: AFP

Formula 1 a ajuns în Belgia, acolo unde în acest weekend are loc cursa de la Spa Francorchamps. Astăzi au avut loc antrenamentele de pe cunoscutul circuit, iar mâine va avea loc și cursa de sprint.
Carlos Sainz, de la Ferrari, a stabilit cel mai bun timp în sesiunea de antrenamente, unde a reușit să scoată un 2:03.207, cu peste jumătate de secundă peste al doilea clasat. Oscar Piastri a fost al doilea cel mai bun, cu 2:03.792.
Ambii piloți de la McLaren s-au clasat în primii 3 ca timp, cu Lando Norris pe locul 3. Antrenamentele s-au desfășurat în condiții extrem de dificile. A fost nevoie și de steagul roșu după ce Logan Sergeant a intrat în decor și a fost nevoie de intervenția macaralei pe circuit.
Piloții de la Red Bull nu s-au descurcat deloc bine pe circuitul din Belgia. Sergio Perez a obținut abia al 5-lea timp în timp ce Max Verstappen, cel care va fi retrogradat cu 5 locuri pe grila de start, nu a reușit să aibă un tur cronometrat.
În primele 10 minute de antrenamente, daor 6 piloți au scos timpi cronometrați, dar ploaia i-a forțat pe toți să aștepte la boxe. După acel steag roșu, antrenamentele s-au reluat, dar toți piloții au ales să nu mai revină pe circuit din cauza condițiilor foarte grele.

• 5. Sergio Perez - Red Bull: 2'08.240
  • 6. Alexander Albon - Williams: 2'08.394
  • 7. Yuki Tsunoda - AlphaTauri: 2'09.067
  • 8. Kevin Magnussen - Haas: 2'09.229
  • 9. Daniel Ricciardo - AlphaTauri: 2'09.319
  • 10. Nico Hulkenberg - Haas: 2'10.042
  • 11. Fernando Alonso - Aston Martin: 2'10.283
  • 12. Lewis Hamilton - Mercedes: 2'10.299