Replici acide între Vettel și Leclerc, după coliziune! Înregistrarea radio a celor de la Ferrari

Publicat 18/11/2019 la 16:58 GMT+2

În timpului Grand Prix-ului din Brazilia, câștigat de Max Verstappen, piloții celor de la Ferrari s-au ciocnit și au fost nevoiți să abandoneze cu cinci tururi înainte de final.

ferrari brazil

Sebastian Vettel (32 ani) și Charles Leclerc (22 ani) au avut parte de un incident inedit în finalul cursei de la Sao Paulo, penultima din actualul sezon de Formula 1.
Cei doi piloți "Scuderia" se aflau pe locurile 4 și 5 în turul 66 și au încercat să forțeze o clasare pe podium. Mai întâi, Leclerc l-a devansat pe coechiperul său în virajul 3, apoi neamțul a încercat o revenire prin exteriorul pistei. Leclerc nu a înțeles intenția lui Sebastian, iar cei doi s-au ciocnit.
Imediat după coliziune, radioul constructorului italian a explodat cu replici acide între cei doi coechipieri:
  • Leclerc: Ce naiba s-a întâmplat? Serios?
  • Vettel: Am pană! Ce naiba faci, Charles?
  • Leclerc: Oh, Doamne!
  • Vettel: Chiar trebuia să se întâmple așa ceva? Ce porcărie! Gata, s-a terminat, nu mai pot pilota mașina. Bună treabă!
În urma incidentului dintre cei de la Ferrari, veteranul Kimi Raikkonen (40 ani), a încheiat cursa pe locul 4. Max Verstappen a câștigat Grand Prix-ul sud-american, în timp ce Pierre Gasly și Carlos Sainz au completat podiumul.
Max Verstappen și Charles Leclerc se vor lupta în ultima cursă a anului, la Grand Prix-ul Emiratelor Unite Arabe, pentru locul trei în clasamentul general al piloților.