Max Verstappen, ales Pilotul anului 2022! Cum arată clasamentul întocmit de piloți

Publicat 29/12/2022 la 10:59 GMT+2

Max Verstappen, care a câștigat în acest an al doilea titlu mondial consecutiv, a fost ales Pilotul anului 2022 de către colegii săi din cadrul Campionatului Mondial de Formula 1.

Max Verstappen (Red Bull) won the 2022 Abu Dhabi Grand Prix.

Credit imagine: Imago

Olandezul Max Verstappen (Red Bull) a fost ales, fără nicio surpriză, pilotul anului 2022 de către colegii săi din Campionatul Mondial de Formula 1, informează site-ul oficial al celei mai importante competiții automobilistice de pe planetă.
Verstappen, care a cucerit în acest sezon al doilea său titlu consecutiv de campion al lumii, s-a impus în fața monegascului Charles Leclerc (Ferrari), clasat pe locul secund, și a britanicilor Lewis Hamilton și George Russell (Mercedes), care au ocupat la egalitate poziția a treia.
De menționat că Hamilton a fost singurul pilot care nu a participat la acest vot care a avut loc miercuri.
Marți, Verstappen a fost ales cel mai bun pilot de pe grilă, pentru al doilea an consecutiv, de către conducătorii echipelor de Formula 1, care au participat la un sondaj separat.
Pilotul batav, care a câștigat un număr record de curse în acest an (15), l-a devansat cu 63 de puncte în această anchetă pe Charles Leclerc.
Sursa: AGERPRES