Max Verstappen pune la zid Red Bull, după cursa horror din Mexic + anunţul genial al olandezului
Publicat 28/10/2024 la 08:14 GMT+2
Max Verstappen a terminat doar pe 6, după ce a primit două penalizări de câte 10 secunde, în Marele Premiu al Mexicului. Olandezul mai are doar 47 de puncte avans faţă de Lando Norris (McLaren), la capătul unei curse în care piloţii Ferrari au terminat pe 1 (Carlos Sainz) şi 3 (Charles Leclerc).
Lando Norris y Max Verstappen, en el GP de México 2024
Credit imagine: Getty Images
La ultimul său sezon pentru Scuderie, Carlos Sainz a obţinut o victorie mare pe circuitul "Hermanos Rodriguez", din Mexic, dar toţi ochii au fost aţintiţi spre duelul Verstappen - Norris, care va da viitorul campion mondial.
Olandezul de la Red Bull a primit mai întâi o penalizare de 10 secunde pentru că l-a forțat pe Norris să iasă de pe pistă în Virajul 4, iar câteva tururi mai târziu, batavul a fost "lovit" cu încă o penalizare de 10 secunde, pentru că a părăsit pista și şi-a creat astfel un avantaj în Virajul 8. Cele 20 de secunde au fost "consumate" la oprirea lui la schimbul de pneuri, astfel că pilotul de 27 de ani, triplu campion mondial, a pierdut puncte importanta în lupta pentru titlu.
Întrebat despre sancțiunile primite după cursă, Verstappen a sugerat că acestea nu sunt problema lui principală. Max a criticat încă o dată Red Bull, care a coborât pe locul secund la constructori după cursa din Mexic.
"La sfârșitul zilei, dacă ești sau nu de acord cu asta, nu contează. Se dau penalităţi, dar nu asta e marea noastră problemă.
Ceea ce mă deranjează cel mai mult e că nu aveam ritm. Mă lupt foarte mult cu anvelopele, nu am putut ataca cu adevărat și nu am putut urmări Ferrari și McLaren", a spus Verstappen potrivit siteului oficial al Formulei 1.
Chestionat dacă această lipsă de ritm a fost o surpriză, tânărul de 27 de ani a adăugat: "Vreau să spun că știam că va fi greu. Nu am simţit deloc maşina grozav, așa că, da, știam că va fi foarte greu să-i țin în urmă pe principalii rivali".
Verstappen şi-a păstrat simţul umorului după cursa din Mexic
Întrebat dacă intenționează să facă ceva diferit data viitoare, pentru a preîntâmpina anumite penalizări, olandezul a glumit: "Da, o sa fie ceva diferit, o să beau apă, mă voi hidrata! Motorul a fost oprit timp de 20 de secunde, așa că aş avea suficient timp".
În timp ce Verstappen este încă în fruntea clasamentului piloților, rezultatul din Mexic înseamnă că Ferrari a depăşit pe Red Bull în clasamentul constructorilor, cu încă patru curse rămase de disputat din sezon. Lider rămâne McLaren, cu 566 de puncte.
Clasament piloţi
Clasament echipe
Cursele rămase de disputat din actualul sezon de Formula 1:
- 1-3 noiembrie - Marele Premiu al Braziliei (Sao Paolo)
- 21-23 noiembrie - Las Vegas Grand Prix
- 29 noiembrie-1 decembrie - Marele Premiu al Qatarului
- 6-8 decembrie - Abu Dhabi Grand Prix
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo