Red Bull cucerește tot în 2 săptămâni! Cum poate deveni Verstappen campion mondial în Qatar

Dani Morar

Actualizat 24/09/2023 la 16:38 GMT+3

Max Verstappen a câștigat duminică Marele Premiu al Japoniei la Formula 1, asigurând echipei Red Bull titlul la constructori. Olandezul are ocazia de a-și asigura și titlul la piloți chiar în următoarea cursă, care se va desfășura în Qatar, în weekendul 6-8 octombrie.

Race winner Max Verstappen of the Netherlands and Oracle Red Bull Racing celebrates with his team after winning the 2023 F1 Constructors Championship after the F1 Grand Prix of Japan at Suzuka International Racing Course on September 24, 2023

Max Verstappen s-a impus în cursa de la Suzuka, iar Red Bull este campioană la constructori pentru a 6-a oară. Olandezul a obținut a 13-a victorie a sezonului și își poate asigura al treilea titlu mondial la piloți în următoarea cursă, cea din Qatar.
Max a avut și prima reacție, imediat după ce a terminat cursa din Japonia, declarând că este extrem de fericit și mândru de echipa sa, atât de cei care muncesc lângă și pe circuit, cât și de cei din fabrică.
"E un weekend incredbil. Este grozav să câștig. Cred că monopostul s-a comportat excepțional pe fiecare tip de pneuri. Dar da, cel mai important e că am cucerit titlul la constructori.
Sunt mândru de munca tuturor, atât pe pistă, cât și în fabrică. Avem un an incredibil. Doar la start (n.r. și-a făcut griji). După aceea a fost o cursă care a mers foarte bine, din fericire.
Suntem campionii lumii! Ce sezon incredibil avem. Nu pot fi mai mândru de atât. Vreau să le mulțumesc tuturor celor care muncesc pentru această echipă. Este grozav să obținem titlul aici în Japonia. Mulțumesc tuturor pentru susținere", a fost prima reacție a lui Max Verstappen, citat de Formula 1.com.

Victoria lui Verstappen din Japonia a făcut ca olandezul să ajungă la 400 de puncte în clasamentul piloților, în timp ce Sergio Perez, ocupantul locului 2 are 223 de puncte.
Între cei doi e o diferență de 177 de puncte, cu 180 rămase în joc, ceeea ce înseamnă că Red Bull are asigurat și ttilul la piloți, dacă mai exista vreun dubiu. Verstappen mai are nevoie doar de 3 puncte pentru a putea sărbători pentru al treilea an consecutiv.
Astfel, cu o victorie în cursa de sprint din Qatar, Verstappen poate deveni campion mondial. Pentru ca el să mai piardă trofeul ar trebui să termine toate întrecerile în afara punctelor, iar coechipierul de la Red Bull să le câștige pe toate, ceea ce e aproape imposibil.
Astfel, în proporție de 99%, Max Verstappen va fi încoronat ca și campion mondial în weekendul din Qatar (6-8 octombrie).