Sergio Perez, săgeți către Red Bull, după ce Verstappen l-a bătut: "Asta mi-a compromis cursa"

Actualizat 08/05/2023 la 09:28 GMT+3

Sergio Perez a fost extrem de frustrat după cursa de la Miami, câștigată de coechipierul său, Max Verstappen. Mexicanul de la Red Bull a terminat doar pe 2, deși a plecat din pole-position, și a ratat șansa de a-și depăși colegul în clasamentul general. Perez e convins că strategia echipei în ceea ce îl privește a fost cea care l-a privat de victorie.

Max Verstappen, Red Bull Racing RB19, passes Sergio Perez, Red Bull Racing RB19, for the lead during the Miami GP at Miami International Autodrome on Sunday May 07, 2023

Credit imagine: Imago

Cu Verstappe plecat abia de pe 9, după ce a ratat Q3, Sergio Perez părea că are de îndeplinit o simplă formalitate pentru a câștiga cursa din Florida. Cei doi piloții Red Bull au avut opțiuni diferite: Perez a ales medium pentru prima parte a cursei, în timp ce Max Verstappen a ales să plece cu pneuri hard. Strategia campionului mondial a fost simplă: a încercat să exploateze la maximum setul de hard ales și tactica aleasă a fost una care a dat rezultate.
Primul dintre cei doi rutieri Red Bull chemați la boxe a fost Sergio Perez. Acesta a schimbat de pe medium pe hard și a revenit în cursă pe 4, în spatele lui Esteban Ocon. Cu urme de degradare pe interiorul pneului stânga față, Verstappen a rezistat pe circuit până în turul 45. În ultimele tururi până la vizita la boxe, olandezul chiar a reușit în două rânduri cel mai rapid tur, după ce mult timp coechipierul său câștigase zecimi pe fiecare tur.
Max a ieșit de la boxe chiar în spatele lui Perez (1,5 secunde) și i-a luat doar 3 tururi până a putut deschide DRS-ul, astfel încât să îl depășească ușor pe mexican și să revină pe primul loc. Până la final, Verstappen s-a distanțat la peste 5 secunde, coechipierul său neavând vreo șansă să mai revină în lupta pentru primul loc.

Sergio Perez, după cursa de la Miami: "Alegerea pneurilor a fost neinspirată"

Perez, marele favorit al cursei după calificări, și care avea un singur mare atu în raport cu Verstappen în teorie - gestionarea pneurilor -, a fost învins de batav și la acest capitol, la Miami. Ca atare, frustrarea sa a fost maximă, mexicanul găsind un vinovat clar pentru ratarea victoriei: alegerea proastă a pneurilor.
"Am încercat să câștig, am dat totul. Cred că alegerea pneurilor inițiale a fost neinspirată, asta mi-a compromis cursa. Max a fost foarte puternic azi, astfel că e o victorie meritată pentru el.
Dar pentru mine e o dezamăgire, cred că faptul că am plecat cu medium a fost decizia greșită. Au fost neașteptat de slabe. Verstappen a avut un ritm incredibil pe hard, astfel că va trebui să analizăm de ce în cazul meu lucrurile nu au funcționat așa cum mi-aș fi dorit", a spus Sergio Perez la conferința de presă de după cursă.