Valtteri Bottas a obținut al 14-lea pole position din carieră la Eifel Grand Prix

Vlad Dumitrescu

Actualizat 10/10/2020 la 19:56 GMT+3

Valtteri Bottas a obținut cel mai bun timp în calificările de la Nurburgring și va porni din pole position la Eifel Grand Prix duminică de la 15:00.

Valtteri Bottas (Mercedes) - GP of Eifel 2020

Bottas l-a depășit pe colegul său de la Mercedes, Lewis Hamilton, în ultima tură când a fost mai rapid cu 0, 256 sutimi de secundă. Hamilton însă va avea o motivație extra la cursa de duminică - dacă va câștiga cursa, va egala recordul de 91 de succese al lui Michael Schumacher.
Podiumul este completat de Max Verstappen, cel care a fost la conducere în mare parte a cursei. Pe locul patru s-a clasat Charles Leclerc de la Ferrari, aflat într-o revenire de formă. Totuși, colegul său, Sebastian Vettel, s-a clasat doar pe locul 11.

Clasament

Reacția lui Valtteri Bottas

”Este un sentiment grozav când ai încheiat ultima tură. A mers perfect ultima tură, era exact de ce am nevoie și a fost bine că am reușit. A fost greu în aceste condiții, să aducem cauciucurile în condițiile necesare, asta a fost cel mai important astăzi.
Bineînțeles că eu cred că pot câștiga. Asta va fi singurul meu obiectiv pentru mâine și sper să avem un start bun”, a declarat Bottas.