România a ratat calificarea directă la Euro 2020, după ce a încheiat pe locul 4 în grupa preliminară. Totuși, "tricolorii" lui Mirel Rădoi mai aveau o șansă: barajul cu Islanda. Inițial, partida de la Reykjavik trebuia să se dispute în luna martie, dar pandemia de coronavirus a dat toate planurile peste cap.
În cele din urmă, meciul decisiv al naționalei noastre a avut loc în această toamnă, la începutul lunii octombrie. Până la ora duelului cu nordicii, România mai jucase doar două meciuri sub comanda lui Rădoi în 2020, ambele în Liga Națiunilor: cu Irlanda de Nord (scor 1-1) și Austria (scor 3-2). Victoria de pe terenul Austriei le-a ridicat moralul "tricolorilor", motiv pentru care existau speranțe uriașe în contextul calificării la Euro. Din păcate, lucrurile n-au mers în direcția dorită de Mirel Rădoi.

România a ratat calificarea la Euro 2020, după înfrângerea de la baraj, cu Islanda

PSG, un nou meci dezamăgitor. Wijnaldum i-a salvat în prelungiri pe parizieni de la înfrângere
Faza de atac a naționalei României n-a funcționat deloc la Reykjavik. Rădoi a trimis în teren o echipă foarte ofensivă, care n-a reușit însă să-și creeze prea multe ocazii de gol. Așa cum era de așteptat, "tricolorii" au rămas descoperiți la un moment dat, iar Islanda a profitat.
Sigurdsson a marcat o "dublă" în prima repriză și a șters cu buretele entuziasmul din tabăra României înaintea meciului. Maxim a reușit să reducă din diferență în minutul 63, din lovitură de la 11 metri. Din păcate, a fost prea puțin pentru ca România să împingă meciul în extra-time. În disperare de cauză, Rădoi a făcut 5 schimbări ofensive în repriza a doua, dar totul a fost în zadar. Nordicii s-au apărat impecabil și au oprit orice urmă de atac a naționalei noastre.
Islanda a câștigat cu 2-1 și s-a calificat în finala barajului de calificare la Euro. Acolo, nordicii au fost învinși de Ungaria, scor 1-2, și au rămas acasă, la fel ca și naționala României. Dezamăgirea este însă mult mai mare în tabăra "tricolorilor", având în vedere că turneul final de vara viitoare va fi găzduit și de țara noastră. 4 meciuri de la Euro 2020 se vor disputa pe Arena Națională din București, însă naționala lui Rădoi nu se va afla pe teren la niciunul dintre ele.

Naționala lui Mirel Rădoi, învinsă categoric de Norvegia lui Haaland

Vizibil afectați de ratarea calificării la Euro, jucătorii naționalei au pierdut și următoarele două meciuri din Liga Națiunilor, fără să înscrie măcar un gol. La numai 2 zile după înfrângerea de la Reykvajik, "tricolorii" au fost învinși categoric de Norvegia, scor 0-4. Mașinăria de goluri Erling Haaland a reușit un hattrick în duelul de la Oslo, în timp ce Sorloth a completat tabela.
Au mai trecut 3 zile, iar România a mai disputat o partidă. Din păcate pentru Rădoi, a fost o nouă înfrângere pe care și-a trecut-o în palmares. Austria s-a impus în meciul de la Ploiești, scor 1-0, grație unui gol înscris de Schopf. Încă o dată, trupa lui Rădoi a dezamăgit pe faza ofensivă.
După 3 înfrângeri consecutive, România a disputat un meci amical în compania Belarusului. "Tricolorii" au reușit o primă repriză ideală, iar la pauză tabela indica scorul de 4-0. Nedelcearu a dus scorul la 5-0 în minutul 55, apoi Rădoi a efecutat mai multe schimbări și ceva s-a rupt în jocul României. Belarusul a marcat de 3 ori până la final și a ratat și un penalty, transformând seara de vis a României într-una cu multe semne de întrebare.

"Tricolorii" au încheiat pe locul 3 grupa din Liga Națiunilor

În continuare, România mai avea de disputat două meciuri în 2020: acasă cu Norvegia și în deplasare cu Irlanda de Nord. Meciul cu naționala lui Haaland nu s-a mai jucat în cele din urmă, din cauza unui caz de COVID depistat în tabăra nordicilor. Autoritățile din Norvegia le-au interzis jucătorilor să facă deplasarea la București, iar UEFA a declarat-o învingătoare la "masa verde" pe România.
Trupa lui Rădoi a încheiat anul pe terenul Irlandei de Nord și, din păcate, a fost o nouă seară dezamăgitoare din punct de vedere al jocului. România a fost condusă de britanici până în minutul 81. Boyce a deschis scorul în minutul 56, iar naționala noastră părea să-și fi pierdut complet busola. A fost nevoie de introducerea lui Bicfalvi pentru ca România să restabilească egalitatea.
Mijlocașul lui FC Ural a punctat cu 9 minute înainte de final și a smuls pentru România o remiză cu iz de înfrângere. Încă o dată, concluzia de la finalul meciului era aceeași: jocul naționalei lui Mirel Rădoi nu funcționa.

România și-a aflat adversarele din preliminariile Campionatului Mondial

România s-a clasat pe locul 3 în grupa din Liga Națiunilor. Totuși, "tricolorii" au reușit să-și îndeplinească un obiectiv în 2020: prezența în urna a 2-a la tragerea la sorți pentru preliminariile Campionatului Mondial din 2022.
În ciuda acestei realizări, formația pregătită de Mirel Rădoi nu va avea deloc o misiune ușoară pentru calificarea la turneul final din Qatar. România a fost repartizată, printre altele, cu cvadrupla campioană mondială Germania și vechea adversară, Islanda.

România U21 s-a calificat pentru a doua oară consecutiv la Campionatul European

Dacă naționala mare s-a chinuit în 2020, lucrurile au stat mult mai bine pentru România U21. "Tricolorii mici", pregătiți de Adrian Mutu, au obținut calificarea la Campionatul European de tineret. Naționala noastră de tineret a smuls o remiză în partida cu Danemarca, scor 1-1, în ultima etapă a preliminariilor, și a încheiat campania printre cele mai bune formații clasate pe poziția a 2-a.
"Tricolorii mici" au trăit cu mari emoții duelul de la Ploiești. Trupa lui Mutu avea nevoie de cel puțin un egal pentru a-și asigura locul la turneul final, iar Danemarca nu părea să fi venit cu gânduri de vacanță în România. Laursen a deschis scorul în minutul 50, din lovitură de la 11 metri, iar situația începea să se complice pentru jucătorii noștri. "Tricolorii mici" au primit un "cadou" în minutul 58, când arbitrul l-a eliminat pe Hausner, fundașul danez.
Costache a marcat golul izbăvitor pentru România U21 în minutul 72, apoi trupa lui Mutu a ținut de rezultat până la finalul partidei. Naționala noastră a încheiat pe locul 2 grupa preliminară și și-a sigurat calificarea la Campionatul European, pentru a doua oară consecutiv.

Grupa României U21 la Campionatul European:

• Ungaria
  • Germania
  • România
  • Olanda
Meciurile din grupele Campionatului European se vor desfășura în Ungaria și Slovenia în perioada 24 - 31 martie, iar fazele eliminatorii vor avea loc două luni mai târziu, în perioada 31 mai - 6 iunie.
Le ediția precedentă, România U21 a reușit o campanie extraordinară sub comanda lui Mirel Rădoi. La turneul final din Italia și Sanmarino, din 2019, "tricolorii mici" au ajuns până în semifinale, unde au fost învinși de Germania, cu care se vor întâlni și în primăvara anului 2021.
Pe drumul către penultimul act de la Euro 2019, România U21 le-a învins pe Anglia și Croația și a remizat cu Franța.
Real Madrid, succes mare pe terenul lui Sociedad! Benzema s-a "rupt"
Napoli, înfrângere dramatică împotriva Atalantei, pe teren propriu, după ce a avut 2-1