"A fost o răzbunare pentru ce am pățit cu Real Madrid". Ce a zis Buffon după Barcelona-Juventus 0-3

Cristian Mihală

Actualizat 09/12/2020 la 13:20 GMT+2

Legendarul Gianluigi Buffon a vorbit despre victoria categorică obținută aseară de Juventus pe terenul Barcelonei. Acesta a făcut referire la un duel din sferturile Champions League din sezonul 2017/18, contra lui Real Madrid.

Buffon, Juventus at Real Madrid

Credit imagine: Reuters

articol scris de Alex Ivan
Juventus s-a impus aseară la scor de neprezentare în fața Barcelonei. Două penalty-uri transformate de Cristiano Ronaldo și un gol marcat de Wenston McKennie au stabilit soarta partidei de pe Camp Nou. În urma victoriei de ieri, bianconerii au obținut primul loc în grupa G. Barcelona traversează o perioadă neagră în istoria clubului, ocupând doar locul nouă în La Liga, la 12 puncte în spatele liderului Atletico Madrid.

Gianluigi Buffon, despre Barcelona-Juventus 0-3

După partida de aseară, legendarul Gigi Buffon a declarat pentru Mediaset că este foarte încântat de jocul echipei sale. Goalkeeper-ul de 42 de ani a adăugat că Juventus și-a luat revanșa pentru o eliminare din Champions League în fața unei alte formații spaniole, în urmă cu câteva sezoane.
"Sunt foarte entuziasmat să mă aflu pe teren. Este un rezultat pe care nu-l obținem în fiecare zi și îmi voi reaminti cu plăcere de această partidă. Cred că am răzbunat o eliminare faimoasă din Champions League pe care am suferit-o în urmă cu câțiva ani. Conduceam cu 3-0 pe finalul meciului și am încasat un gol la ultima fază. În viață trebuie să fii răbdător și să muncești mereu din greu. O să iau rezultatul din seara asta ca pe o revanșă pentru ceea ce s-a întâmplat atunci", a afirmat Gianluigi Buffon.
"Vreau să le arăt oamenilor de ce joc la vârsta asta. Joc pentru că sunt pasionat, mă simt bine alături de echipă și simt că pot să ajut. Încă mai am visuri și ambiții. Vreau să-i mulțumesc lui Tek (n.r - Szczesny) care îmi lasă ocazional locul liber în poarta echipei", a completat veteranul italian, care a avut 7 saveuri contra catalanilor.

Meciul "răzbunat" la care a făcut referire Buffon

În sezonul 2017/18 de UEFA Champions League, Real Madrid și Juventus s-au duelat în sferturile competiției, după ce în stagiunea precedentă disputaseră și finala. În partidă tur, Real Madrid s-a impus cu 3-0 pe terenul "Bătrânei Doamne" iar Cristiano Ronaldo a reușit atunci acel celebru gol din foarfecă. În retur, Juventus a început excelent și a intrat la cabine cu un avantaj de 2-0, grație unei duble a lui Mario Mandzukic. În partea a doua, Blaise Matuidi a egalat situația la general în minutul 61.
Meciul se îndrepta către extra-time, însă arbitrul Michael Oliver a dictat un penalty controversat în minutul 90+7, în urma unui duel dintre Mehdi Benatia și Lucas Vazquez. Cristiano Ronaldo a transformat lovitura de pedeapsă (după ce Buffon a fost eliminat pentru proteste vehemente) și a trimis-o pe Real Madrid în semifinale pentru un duel cu Bayern Munchen.
Galacticii au reușit atunci să câștige al treilea trofeu Champions League consecutiv sub comanda lui Zidane. A fost de asemenea și ultimul sezon petrecut de Cristiano Ronaldo în tricoul blanco. De atunci, Real Madrid nu a mai depășit faza optimilor, iar Juventus s-a oprit în sferturi și, ulterior, tot în optimi.