Partida a fost dominată de Coasta de Fildeș, care a început în forță și a beneficiat de o lovitură de la 11 metri, după o intrare dură a lui Umaru Bangura asupra lui Wilfried Zaha.
Franck Kessie, mijlocașul lui Milan, a ratat, însă, penalty-ul, după o execuție care a fost apărată de portarul Sierrei Leone.
S-a făcut, în cele din urmă, 1-0 pentru Coasta de Fildeș, după ce Sebastian Haller, golgheterul lui Ajax din acest sezon și atacantul care a impresionat în grupele Champions League, a deschis scorul după un șut precis.
Africa Cup of Nations
Un stadion va purta numele lui Sadio Mane, după ce Senegal a cucerit Cupa Africii pe Națiuni
11/02/2022 LA 15:52
Sierra Leone a egalat, surprinzător, prin Musa Noah Kamara, în minutul 55, care a avut o execuție frumoasă de la marginea careului.
Atacantul lui Arsenal, Nicolas Pepe, în minutul 65, a readus-o pe Coasta de Fildeș în avantaj, după ce a trimis un șut perfect de la marginea careului, iar portarul nu a reușit să intervină salvator.
Surpriza avea să vină în minutul 93, atunci când Sierra Leone a egalat prin Alhaji Kamara, după o gafă uriașă a lui Badra Ali Sangare. Meciul s-a prelungit până în minutul 101, după ce meciul a fost întrerupt din cauza unei accidentări grave a celui care a greșit la golul egalizator al Sierrei Leone.
S-a terminat 2-2, iar Coasta de Fildeș are patru puncte după primele două etape. De cealaltă parte, Sierra Leone are doup puncte după primele doup meciuri.
Pentru Coasta de Fildeș urmează duelul cu Algeria, în timp ce Sierra Leone va juca cu Guineea Ecuatorială.

Tunisia, scorul turneului de până acum

Tunisia a făcut scor cu Mauritania, reușind să câștige cu 4-0 în runda 2 a grupei F și a obținut prima victorie de la această ediție a Cupei Africii pe Națiuni.
De remarcat că pentru naționala Tunisiei a evoluat și Aissa Laidouni, jucătorul lui Ferencvaros care a jucat două sezoane pentru Voluntari în perioada 2018-2020. Acesta a intrat pe teren în minutul 72.
De cealaltă parte, Guessouma Fofana, mijlocașul campioanei CFR Cluj, a jucat tot meciul pentru naționala din Mauritania.
Tunisia a rezolvat partida încă din primele 10 minute. Hamza Mathlouthi a deschis scorul în minutul 4 după un șut din interiorul careului, iar Wahbi Khazri a dublat avantajul tunisienilor 5 minute mai târziu, după o finalizare frumoasă.
Același Khazri a realizat dubla în minutul 64, după ce a preluat o pasă foarte bună și l-a executat pe portarul oaspeților. Seifeddine Jaziri a stabilit scorul final al partidei două minute mai târziu, iar Tunisia a obținut primele puncte la Cupa Africii pe Națiuni.
Nou-intratul Youssef Msakni a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 91, dar nu a mai contat în stabilirea rezultatului final.
Mauritania a rămas cu 0 puncte și a fost eliminată din această competiție, urmând să joace cu Mali în ultima etapă. Tunisia va juca cu liderul grupei, Gambia.
Recompense uriașe pentru senegalezi după victoria din finala Cupei Africii! Ce vor primi
09/02/2022 LA 14:32
Tinerii care au impresionat la Cupa Africii și care ar putea prinde un transfer important
08/02/2022 LA 15:20