UPDATE / Gabon și Ghana au remizat în ultimul meci al zilei de la Cupa Africii pe Națiuni, scor 1-1. Ghanezii au deschis scorul în minutul 18, prin Andre Ayew, care a primit o pasă perfectă de la Thomas Partey, jucătorul lui Arsenal.
n ultimele minute ale partidei, Allevinah a restabilit egalitatea, șutând pe jos de lângă zona de pedeapsă, fără a-i da vreo șansă portarului Joe Wollacott.
În urma acestui rezultat, Gabon are 4 puncte și este pe locul 2 al grupei C, în timp ce Ghana are un singur punct, ocupând a treia poziție a clasamentului al cărui lider este Maroc, cu 6 puncte.
Africa Cup of Nations
Coasta de Fildeș, remiză surprinzătoare la Cupa Africii pe Națiuni. Tunisia a făcut scor
ACUM 12 ORE
UPDATE / În a doua partidă din grupa B de la Cupa Africii, Malawi a trecut cu 2-1 de Zimbabwe. Echipa românului Mario Marinică a fost condusă cu 1-0, Zimbabwe deschizând scorul în minutul 38 prin Ishmael Wadi. Malawi a egalat până la pauză prin Gabadinho Mhango, care a reușit dubla în minutul 58, aducând astfel primele puncte pentru echipa sa la această ediție.
În urma acestui succes, Malawi păstrează șanse bune de a avansa în optimile de finală. În cazul unui succes în ultimul meci contra Senegalului, cei din Malawi ar avea asigurată calificarea. Naționala lui Mane riscă să rămână pe dinafară în cazul în care va pierde cu Malawi și Guineea va învinge Zimbabwe. Totuși, senegalezii pot ajunge în faza eliminatorie și de pe locul 3, iar cu cele 4 puncte acumulate până acum se află într-o postură favorabilă.
Într-un alt meci jucat de la aceeași oră, Maroc a trecut cu 2-0 de Comoros și a devenit a 2-a echipă calificată în optimi, după Camerun. Golurile naționalei magrebiene au fost marcate de Selim Amallah (min.16) și Zakaria Aboukhlal (min.87). În minutul 83, Youssef En Nesyri a ratat o lovitură de la 11 metri.
În ultimul meci al zilei se vor întâlni Ghana și Gabon, de la ora 21:00. Ghanezii au neapărată nevoie de un rezultat pozitiv pentru a spera în continuare la calificare.

Articol inițial scris de Radu Florea
În cea de-a doua etapă a grupelor actualei ediții de Cupa Africii, Senegalul a întâlnit-o pe Guineea în partida de la ora 15:00, disputată pe stadionul Kouekong din Bafoussam. Cu toate că Senegalul a putut miza în acest meci pe Abdou Diallo de la PSG, Cheikhou Kouyate de la Crystal Palace, Bouna Sarr de la Bayern Munich, Sadio Mane de la Liverpool și Boulaye Dia de la Villarreal, echipa lui Aliou Cisse nu a reușit să învingă Guineea, continuând evoluțiile neconvingătoare de la acest turneu final.
Înainte ca actuala ediție a Cupei Africii să debuteze, toate privirile erau ațintite asupra echipei Senegalului. Cu jucători de la marile echipe din Italia, Anglia, Germania și Spania în lot, formația "leilor din Teranga" era considerată a fi marea favorită la câștigarea prestigiosului trofeu, în special luând în coniderare faptul că la precedenta ediție echipa lui Mane a fost foarte aproape de a câștiga pentru prima oară în istorie Cupa Africii pe Națiuni, pierzând doar cu 1-0 finala împotriva Algeriei.
Senegalul a debutat la acest turneu final într-un meci contra echipei naționale a țării Zimbabwe. Deși Gueye de a PSG, Ballo-Toure de la Milan, Keita Balde de la Cagliari sau Sadio Mane de la Liverpool au fost printre titularii acelui meci, Senegalul a avut o prestație dezamăgitoare, câștigând doar cu 1-0 în urma unui penalty transformat de Mane în minutul 97.

Senegalul a făcut doar 0-0 cu Guineea

Deși echipa antrenată de Aliou Cisse este afectată de numeroasele cazuri de Covid, Senegalul tot a putut miza pentru acest meci pe unii dintre cei mai buni fotbaliști din Europa. S-a dovedit a nu fi suficient pentru vicecampionii Cupei Africii, Guineea dovedindu-se a fi un adversar dificil. Echipa lui Naby Keita chiar a dominat începutul de partidă împotriva unei formații letargice a Senegalului. Morgan Guilavogui a avut cea mai mare ocazie pentru Guineea, însă Seny Dieng, portarul lui QPR, a reușit să pareze șutul trimis de atacantul lui Paris FC.
În a doua repriză Senegalul a arătat semne de revenire, Mane reușind să creeze mult mai mult pericol pentru defensiva adversă, Bouna Sarr și Abdou Diallo ratând două ocazii mari pentru Senegal. Pe final, cele două echipe au părut să se mulțumească cu remiza, dorind să-și dozeze energia pentru partidele viitoare.
În ultima etapă a grupelor, Senegalul o va înfrunta pe Malawi, iar Guineea va juca împotriva lui Zimbabwe, atât echipa lui Mane, cât și cea a lui Keita, având patru puncte după primele două etape și păstrând șanse mari la calificarea în optimile competiției.
Mo Salah ține Egipt în viață la Cupa Africii pe Națiuni. Nigeria s-a calificat în optimi
IERI LA 21:37
Camerun a "stricat" media de goluri la Cupa Africii pe Națiuni și este prima națională calificată
13/01/2022 LA 19:36