UPDATE / Capul Verde s-a impus, în al doilea meci de la Cupa Africii pe Națiuni, în fața Etiopiei, cu scorul de 0-1. Singurul gol al partidei a fost înscris în prelungirile primei reprize, de Tavares, după o pasă a lui Rodrigues.
UPDATE / Primul meci al acestei ediții de Cupa Africii pe Națiuni a fost câștigat de Camerun, care a trecut cu scorul de 2-1 de Burkina Faso. Aceștia din urmă au deschis scorul în minutul 24, prin Sangare, după o pasă a lui Traore de la Aston Villa, însă avantajul nu a rezistat nici măcar 20 de minute. Ambele goluri ale camerunezilor au fost înscrise în finalul primei reprize, din lovituri de la 11 metri, pe care le-a transformat Aboubakar.

Culori, muzică africană și un leu virtual au animat ceremonia de deschidere a celei de-a 33-a ediții a Cupei Africii pe Națiuni la fotbal, duminică la Yaounde, înaintea meciului de debut dintre selecționatele Camerunului și Burkina Faso.
Africa Cup of Nations
Un stadion va purta numele lui Sadio Mane, după ce Senegal a cucerit Cupa Africii pe Națiuni
11/02/2022 LA 15:52
Lansată de răgetul unui leu virtual auzit de pe acoperișul stadionului Olembe, ceremonia dansantă a fost salutată de mulțimea prezentă pe stadionul umplut la 80 la sută din capacitate, pragul fixat de autoritățile sanitare și Confederația Africană de Fotbal (CAF).
Unul din momentele de maxim interes a fost apariția rarisismă a lui Paul Biya, în vârstă de 88 de ani, președintele Camerunului din 1982, care a coborât din limuzina sa decapotabilă pe pista de atletism, pentru a asculta imnul național și a primi ovațiaa publicului într-un tur de onoare.
În schimb, când președintele CAF, Patrice Motsepe, a pronunțat numele lui Gianni Infantino, acesta a fost huiduit, probabil din cauza suspansului ce a planat asupra competiției și care, în opinia multora, se afla în mâinile președintelui Federației Internaționale de Fotbal.
În tribune, președintele camerunez s-a limitat la o scurtă declarație oficială de deschidere a competiției, iar cântărețul congolez Fally Ipupa, un adevărat star pe continent, a captat atenția publicului până la intrarea pe teren a "Leilor Neîmblânziți", apelativul naționalei cameruneze. Sursa: AGERPRES.