Ajax, cel mai categoric succes din istorie, în campionat! Scorul ireal de azi

Actualizat 24/10/2020 la 19:33 GMT+3

Ajax a reușit o partidă incredibilă pe terenul lui Venlo, în etapa a 6-a din campionatul olandez. "Lăncierii" s-au impus cu un neverosimil 13-0.

Ajax Amsterdam a fost lovită grav de COVID-19

După ce contra lui Liverpool, în Liga Campionilor, trupa lui Ten Haag a fost urmărită de ghinion, ratând câteva oportunități bune de a obține un egal, azi și-a luat revanșa.
Venlo a asistat neputincioasă la demonstrația de forță a trupei din Amsterdam, care la pauză conducea cu 4-0 grație golurilor lui Ekkelenkamp, Traore (x2) și Tadic.
În repriza secundă, Kum a fost eliminat în minutul 52 și din acel moment totul s-a dezechilibrat și mai mult. În interval de 5 minute, Ajax a marcat de 4 ori, iar în ultimul sfert de oră lăncierii au mai puctat de încă 4 ori.
Cu cinci goluri și trei pase decisive, Lassina Traore a fost omul meciului

Recordurile stabilite de Ajax

Ajax a fost la un pas să își egaleze cel mai concludent succes din istorie, independent de competiție. În 1984-1985, "lăncierii" se impuneau în primul tur al Cupei UEFA cu 14-0 în fața formației din Luxemburg, Red Boys Differdange.
În Cupa Olandei, Ajax a reușit un 14-1, în stagiunea 2009-2010, cu WHC, în timp ce în campionat cel mai concludent succes avusese loc în 1972. Atunci, trupa din Amsterdam trecea cu 12-1 de Vitesse.