Ajax, înfrângere dureroaă în derby-ul Olandei! "Lăncierii" au pierdut prima poziție în dauna lui PSV

Actualizat 06/11/2022 la 19:43 GMT+2

Ajax a fost echipa mai bună și a dominat derby-ul cu PSV, însă chiar și așa, "lăncierii" s-au văzut învinși pe teren propriu. Luuk de Jong și Erick Gutierrez au marcat golurile oaspeților, care au urcat pe prima poziție în campionat.

Luuk de Jong of PSV celebrates 1-1 during the Dutch Eredivisie match between Ajax v PSV at the Johan Cruijff Arena on March 31, 2019 in Amsterdam Netherlands

Articol scris de Dani Morar
Ajax a pierdut derby-ul Olandei, pe teren propriu. Echipa antrenată de Schreuder a făcut un meci bun în fața rivalei PSV Eindhoven, însă oaspeții au fost mai eficienți în fața porții și au obținut victoria, scor 1-2. În urma acestui rezultat, cele două echipe au făcut schimb de locuri în clasament, oaspeții fiind acum pe prima poziție. Trebuie menționat însă, că Ajax are o partidă în minus, pe care dacă o câștigă poate ocupa din nou fotoliul de lider.
Prima fază de poartă a avut loc în minutul 3, atunci când Xavi Simons a tras din prima, dar mingea sa a fost deviată și apărarea lui Ajax a îndepărtat pericolul. "Lăncierii" au replicat în minutul 8. Steven Bergwijn a trimis o minge pe jos în careul advers, iar Jorge Sanchez a încercat să reia periculos, obținând doar un corner.
Doar un minut mai târziu, Steven Berghuis a fost protagonistul unei faze importante. Olandezul a șutat slab dintr-o poziție foarte bună, ratând ocazia de a deschide scorul. PSV a fost prima care a marcat, prin Luuk de Jong. Fostul atacant al Barcelonei a înscris din centrarea lui Cody Gakpo, la jumătatea primei reprize.
Ajax a dominat prima parte din acel moment, însă nu a reușit egalarea. Campioana din sezonul trecut a avut o posesie de 57% și 9 ocazii de gol în prima repriză, față de cele 2 ocazii ale rivalei. "Lăncierii" puteau chiar obține un penalty, însă arbitrul întâlnirii nu a văzut când mingea l-a lovit în mână pe Obispo.

Repriza secundă a început rău pentru Ajax, iar PSV și-a dublat avantajul după doar 5 minute. Erick Gutierez a recuperat o minge și a șutat în partea dreaptă, fără a-i acorda vreo șansă lui Pasveer.
Ajax a replicat imediat, prin Edson Alvarez. Șutul său din interiorul careului a fost parat de portarul oaspeților. Danny Makkelie, arbitrul întâlnirii a acordat un penalty pentru PSV după o oră de joc, dar s-a răzgândit în urma analizei VAR.
Tot PSV putea înscrie și golul 3, dar șutul din lovitură liberă a lui El-Ghazi a lovit bara transversală. Ajax a redus din diferență în minutul 83. Berghuis i-a pasat decisiv lui Lorenzo Lucca, cel care a trimis un șut excelent de la marginea careului.
S-a încheiat 1-2, iar până la pauza competițională datorată Cupei Mondiale din Qatar, Eredivise își va mai consuma două etape. Ajax joacă împotriva celor de la Vitesse și FC Emmen, iar PSV primește vizita lui AZ Alkmaar și a Spartei Rotterdam.