Ajax-Liverpool 0-1! "Cormoranii" au început cu o victorie la limită noul sezon de Champions League

Actualizat 22/10/2020 la 00:12 GMT+3

Liverpool a câștigat cu 1-0 pe terenul lui Ajax Amsterdam în primul meci din acest sezon din Champions League. Autogolul lui Tigliafico din prima repriză a decis meciul din această seară, care a fost în general unul foarte disputat.

Liverpool s-a impus cu 1-0 pe terenul lui Ajax

Cele 2 echipe au preferat să se tatoneze în prima parte a meciului, astfel că nu au fost mari ocazii de gol la cele 2 porți. Meciul s-a aprins în minutul 35, când ghinionistul Tagliafico și-a trimis mingea în proprie poartă, după o centrare șutată a lui Mane.
Ulterior, "lăncierii" au ieșit la joc și au avut o mare ocazie de a egala, dar lobul lui Tadic a fost scos in-extremis de Fabinho de pe linia porții. Salah a ratat șansa de a face 2-0, astfel că la pauză s-a intrat cu avantaj minim pentru Liverpool.
Repriza secundă a început cu Ajax în ofensivă, iar Klaassen a zguduit bara în minutul 47. Fromes a avut și el șansa egalării, dar șutul său de la marginea careului a fost respins în corner de Adrian.
Ulterior, Liverpool a preluat conducerea jocului și a avut câteva șanse bune să își mărească avantajul, dar fie portarul Onana, fie impreciziile "cormoranilor" au ținut tabela intactă. Ajax a încercat să pună presiune pe final, dar nu a reușit să egaleze, deși Ekkelenkamp a avut o șansă uriașă la una dinttre ultimele faze, când a trimis peste poartă o minge respină greșit de Adrian.

Noi probleme pentru Klopp! Mane a ieșit accidentat

Liverpool obține astfel o victorie importantă, în special pentru moralul echipei, care a traversat o perioadă foarte grea în ultimele zile din cauza accidentării grave a lui Virgil Van Dijk, .
Nici astăzi problemele nu au lipsit pentru "cormorani", Sadio Mane părăsind terenul șchiopătând, iar apoi a fost filmat ținând o pungă de gheață pe genunchi.
În celălalt meci al grupei, Atalanta a învins-o în deplasare pe Midtjylland, scor 4-0. Italienii au condus cu 3-0 la pauză prin golurile marcate de Zapata (min.26), Papu Gomez (min.36) și Muriel (min.42), iar rezultatul final a afost stabilit de Miranchuk în minutul 89, care a marcat așadar la debutul pentru echipa lui Gasperini.
Săptămâna viitoare vor avea loc partidele din etapa a 2-a: Liverpool-Midtjylland și Atalanta-Ajax.