Presa internațională transmite că tehnicianul Barcleonei, Quique Setien, i-a surprins în mod neplăcut pe oficialii trupei blaugrana pentru alegerile de lot pe care le-a făcut pentru meciul cu Napoli. Mai exact, Setien nu a mizat pe Ansu Fati sau Riqui Puig. Aceștia au fost pe banca de reserve, însă nu au intrat niciun minut pe teren. Asta nu e tot, tehnicianul spaniol nu i-ar fi lăsat pe cei doi să evolueze pentru echipa secundă a Barcelonei într-un play-off care conta pentru promovarea în Segunda.
Înfrângerea suferită de echipa a doua a Barcelonei a costat clubul de pe Camp Nou nu mai puțin de 11 milioane de euro. Jurnaliștii de la Marca transmit că Setien a vrut să-i aibă pe bancă pe cei doi jucători pentru a-i putea introduce pe teren în cazul în care echipa sa ar fi avut dificultăți privind accidentările. Barcelona B a pierdut duelul crucial cu Sabadell și a cedat promovarea în Segunda.

Alegerile lui Setien, puse la îndoială de oficialii Barcelonei

Rămâne Koeman la Barcelona? Jurnaliștii l-au iritat pe olandez cu întrebările: "Amintiți-vă asta!"
În orice caz, Barcelona s-a distrat cu Napoli în debutul meciului de pe Camp Nou, reușind să deschidă scorul după 10 minute. Barcelona s-a calificat cu scorul de 4-2 la general, după 1-1 în tur și 3-1 în retur. Oficialii Barcelonei ar fi de părere că fără Sergio Busquets, Arturo Vidal, Arthur Melo, Osumane Dembele și Martin Braithwaite și cu trupa catalană în control pe parcursul meciului cu Napoli, Setien ar fi putut să-i introducă și pe cei doi pe teren în repriza secundă. Întrebat după meci de ce nu a mizat pe Ansu Fati și Riqui Puig, Setien a oferit un răspuns scurt: “Având în vedere circumstanțele, am considerat că nu are rost”.
Echipa de start a Barcelonei contra italienilor de la Napoli:
  • Barcelona: Ter Stegen - Semedo, Pique, Lenglet, Alba - Sergi Roberto, Rakitic, De Jong - Messi, Suarez, Griezmann
5 antrenori care i-ar putea lua locul lui Koeman la Barcelona în cazul unui eșec cu Granada