Alli, un car de nervi după ce a fost înlocuit de Mourinho! Ce a spus managerul portughez la final

Actualizat 24/12/2020 la 10:58 GMT+2

Tottenham s-a impus pe terenul lui Stoke, scor 3-1, și s-a calificat în semifinalele Cupei Ligii Angliei. Acolo, formația lui Jose Mourinho va primi vizita micuței Brentford, din Championsip. În ciuda victoriei, Dele Alli a fost extrem de nemulțumit că a fost înlocuit în repriza a doua și a avut o ieșire nervoasă.

Dele Alli

Credit imagine: Twitter

Dele Alli a fost titular la Tottenham pentru prima oară după două luni în care Mourinho l-a ținut pe banca de rezerve și i-a oferit rar câteva minute. Relația dintre cei doi s-a răcit extrem de mult în ultima vreme, iar acest lucru s-a văzut din nou aseară.
Dele a fost înlocuit în minutul 66 cu Lamela. Decizia lui Mourinho l-a scos din sărite, iar mijlocașul s-a abținut din greu să nu lovească câteva obiecte aflate pe marginea terenului.
La finalul meciului, Mourinho a recunoscut că sentimentul de dezamăgire este reciproc. Managerul lui Spurs a explicat că l-a scos pe Dele din cauza unei pase greșite, în urma căreia echipa lui a fost egalată de Stoke, în minutul 53.
"Ne-au prins pe contraatac. Deci da, am fost supărat. Un jucător care evoluează pe acea poziție trebuie să creeze ocazii și legături cu ceilalți coechipieri, nu să creeze probleme pe contraatac. În acel moment (n.r. - în care Alli a greșit pasa), nu eram așezați corespunzător. Fundașii laterali erau mult prea departe de zona centrală, în timp ce un alt mijlocaș se afla într-o poziție greșită", a spus Mourinho, la finalul meciului.

Tottenham s-a calificat în semifinalele Cupei Ligii Angliei

Fostul lider din Premier League a deschis scorul în sferturile de finală ale Cupei Ligii Angliei în mod surprinzător. Winks a centrat în careul advers din partea stângă, iar Gareth Bale a fost lăsat liber în zona punctului cu var, de acolo de unde a înscris cu capul. Toată munca defensivă depusă de băieții lui O’Neill a fost aruncată la gunoi în doar câteva minute. Spurs a intrat la pauză cu avantaj, însă Stoke nu avea să renunțe pur și simplu la luptă.
Mourinho l-a scos la pauză de pe teren pe Bale și l-a introdus în locul lui pe câștigătorul premiului Puskas de anul acesta, Heung-min Son. În partea a doua a meciului de pe Bet365 Stadium, din Stoke on Trent, Jordan Thompson a găsit spațiu în interiorul careului advers pentru a intercepta o centrare a lui Brown, centrare pe care a direcționat-o cu foarte mare precizie în poarta apărată de Lloris. În minutul 53, trupa lui Mourinho avea s-o ia de la început pentru calificarea în semifinalele Cupei Ligii Angliei.
Mourinho a făcut două schimbări în minutul 66 (Lamela în locul lui Alli și Sissoko în locul lui Lucas), iar cinci minute mai târziu a venit golul care le-a redat gazdelor avantajul. Davies a înscris cu un șut puternic trimis de la distanță. Harry Kane a înscris și el în minutul 81 dintr-o pasă a lui Sissoko, stabilind astfel scorul final.
Pentru Tottenham urmează duelul cu Wolves, din etapa de Boxing Day din Premier League, programat duminică (ora 21:15). Partida va fi transmisă în direct și în exclusivitate pe Eurosport 1 și Eurosport Player.