Anghel Iordănescu, dezvăluire de senzație! Cruyff l-a vrut la echipa sa după finala de la Sevilla

Publicat 06/08/2022 la 11:55 GMT+3

Anghel Iordănescu a fost unul dintre artizanii succesului istoric al Stelei în 1986, când formația din Capitală a câștigat Cupa Campionilor Europeni în fața Barcelonei. La vremea respectivă, fostul mare jucător era retras din activitate, dar a jucat aproape o oră, iar prestația sa i-a atras atenția marelui Johan Cruyff, care l-a dorit ulterior la Ajax.

Rumänien verlängert Vertrag mit Iordanescu nicht

Credit imagine: SID

Anghel Iordănescu nu mai are nevoie de nicio prezentare. A fost unul dintre cei mai buni fotbaliști pe care i-a dat fotbalul românesc vreodată, dar și unul dintre cei mai de succes antrenori. Momentul său de glorie ca jucător a fost în 1986, când Steaua a cucerit Cupa Campionilor Europeni, învingând-o pe Barcelona în finala de la Sevilla, la penalty-uri.
La vremea respectivă, Iorndănescu o cam încheiase cu cariera de jucător și era antrenorul secund al lui Emerich Jenei la Steaua. Deși avea 36 de ani, Iorndănescu a fost inclus pe foaia de joc la marea finală, pentru că Tudorel Stoica era suspendat. Jenei nu a ezitat chiar să-l folosească pe Iordănescu, trimițându-l pe teren în minutul 72, în locul regretatului Lucian Bălan.

Prestația plină de maturitate a lui Iordănescu a impresionat atunci, iar printre oamenii care l-au remarcat s-a numărat legendarul Johan Cruyff. Olandezul era antrenor la Ajax la acea vreme și a fost prezent la finala Cupei Campionilor, iar ulterior s-a interesat cine e Iordănescu și chiar i-a făcut o ofertă să meargă la clubul din Amsterdam.
"După acel meci (n.n. finala de la Sevilla), am avut o ofertă. Mă lăsasem de doi ani de zile, iar marele Cruyff a întrebat cine este acest antrenor, cine este acest jucător. La vremea respectivă, el era antrenor la Ajax. A fost la acea finală de Cupa Campionilor și a remarcat evoluția mea", a spus Iordănescu pentru Pro Sport.
Oferta lui Cruyff venise însă prea târziu. Iordănescu era hotărât să agțe ghetele în cui și să se axeze pe cariera de antrenor. De altfel, după meciul de la Sevilla s-a retras definitiv și în octombrie 1986 a devenit principal la Steaua, unde a rămas până în 1990. A plecat apoi în Cipru, la Anorthosis Famagusta, iar în 1992 a revenit la clubul vieții sale. După doar un sezon a preluat naționala României pentru prima dată și a dus-o către cea mai mare performanță obținută vreodată, sferturile de finală la Mondialul din 1994.