Articol scris de Răzvan Rădulescu
Anglia și Germania și-au respectat statutul de favorite, iar cele două naționale nu au pierdut niciun meci până în finala Euro 2022. Pe un Stadion Wembley care va fi arhiplin, Anglia încearcă să cucerească primul titlu internațional major. Naționala feminină a Angliei a mai jucat alte două finale, în 1984, când a pierdut cu Suedia la penalty-uri, și în 2009, când a fost învinsă cu 6-2 de Germania.
De cealaltă parte, Germania va fi în cursa pentru al nouălea trofeu european din istorie. Naționala de fotbal feminin a Germaniei a câștigat șapte trofee europene la rând, din 1995 până în 2013. Nemțoaicele nu au ajuns niciodată într-o finală fără să o câștige.
Ronaldo a fost la un pas de Al-Hilal! Ce bonus a ratat și de ce nu s-a materializat transferul
ACUM 22 MINUTE

Traseul Angliei până în finală

Fetele antrenate de Sarina Wiegman au debutat cu o victorie strânsă, scor 1-0, în fața Austriei pe terenul celor de la Manchester United. Bethany Mead, de la Arsenal, înscria singurul gol al partidei. Pentru Anglia au urmat două partide pe care le-au câștigat la scor, 8-0 cu Norvegia și 5-0 cu Irlanda de Nord. Alessia Russo și Bethany Mead au reușit să înscrie de câte trei ori fiecare, în cele două partide.
Meciul din sferturi a fost cel mai greu test pentru formația antrenată de olandeza Sarina Wiegman. Spania a condus partida până în minutul 84, însă fetele din naționala Angliei au revenit și s-au impus cu 2-1 după prelungiri (1-1 în timpul regulamentar). Georgia Stanway, de la Bayern, a înscris în minutul 96 pentru a aduce victoria Angliei.
În semifinale, Anglia a trecut "en fanfare" de Suedia, ocupantă a locului doi în clasamentul FIFA. Anglia s-a impus cu 4-0, după ce super-eroul echipei, Alessia Russo, a punctat din nou.
Sarina Wiegman, antrenoarea Angliei, nu se află la prima finală a unui Campionat European. Wiegman a condus Olanda spre titlul european în 2017. Deși, în istoria fotbalului englez, cea mai mare rivală este Germania, Sarina Wiegman nu este preocupată de acest aspect.
"Oricine este în fața noastră, vrem să-i învingem. Acesta este finala și ne dorim foarte mult să o câștigăm. Vorbim despre jucătorii Germaniei, nu despre istorie. Este vorba despre aici și acum. Desigur, și Germania vrea să câștige finala, dar nu vorbim despre rivalitatea dintre Anglia și Germania. Vrem să arătăm atât de mult căt de bune suntem și să jucăm cel mai bine", au fost cuvintele antrenoarei Angliei.

Traseul Germaniei până în finală

Germania a terminat grupa cu 3 victorii din tot atâtea partide. Echipa antrenată de Martina Voss-Tecklenburg a încheiat faza grupelor cu 9 goluri marcate și niciunul primit. Germania a învins 4-0 naționala Danemarcei, 2-0 naționala Spaniei și 3-0 naționala Finlandei.
În sferturile de finală, nemțoaicele erau favorite. Fetele antrenate de Voss-Tecklenburg s-au impus cu 2-0 în fața Austriei, după golurile Linei Magull și Alexandrei Popp. Vârful din atacul Germaniei este la egalitate cu Bethany Mead în topul marcatoarelor, ambele cu 6 reușite.
În semifinale, Germania a trecut, în urma unui meci echilibrat, de naționala feminină a Franței. Popp, cu o dublă, a reușit să aducă victoria naționalei Germaniei. De opt ori câștigătoare la Europene, Germania va avea un test dificil în finală, deoarece va evolua pe terenul din capitala țării gazdă a Euro 2022. Totuși, Martina Voss-Tecklenburg le susține pe fetele sale și speră într-o victorie.
"Va fi o finală incredibilă. Vom juca pe Wembley în fața a 80 sau a 90.000 de mii de spectatori și majoritatea vor susține Anglia și vor fi împotriva noastră. Dar înțelegem asta și acceptăm provocarea. Anglia a fost incredibilă în acest turneu, în fiecare joc a reușit să înscrie multe goluri, iar Anglia este atât de încrezătoare. Va fi o sărbătoare a fotbalului", au fost cuvintele Marinei Voss-Tecklenburg.

Alessia Russo, titluară în naționala Angliei?

Există mai multe semne de întrebare cu privire la titluara din atacul Angliei. Deși Ellen White este o legendă a fotbalului feminin englez, fotbalista de la Manchester City nu a impresionat la această competiție. Russo a intrat de fiecare dată foarte bine și a înlocuit-o cu succes în repetate rânduri pe White.
Rămâne de văzut cine va începe din teren partida, în condițiile în care, Wiegman a pus-o din primul minut în teren pe White. Fanii Angliei o vor pe Russo pe teren încă din primul minut. Atacantul lui Manchester United a înscris un gol cu călcâiul în partida cu Suedia, gol care a uimit pe toată lumea.
Posibilele echipe de start ale celor două formații:
Anglia (4-2-3-1): Mary Earps (Manchester United) - Lucy Bronze (Barcelona), Millie Bright (Chelsea), Leah Williamson [căpitan] (Arsenal), Rachel Daly (Houston Dash) - Georgia Stanway (Bayern Munchen), Keira Walsh (Manchester City) - Beth Mead (Arsenal), Fran Kirby (Chelsea), Lauren Hemp (Manchester City) - Ellen White (Manchester City).
Germania (4-3-3): Merle Frohms (VfL Wolfsburg) - Giulia Gwinn (Bayern Munchen), Kathrin Hendrich (VfL Wolfsburg), Marina Hegering (Bayern Munchen), Felicitas Rauch (VfL Wolfsburg) - Lina Magull (Bayern Munchen), Lena Oberdorf (VfL Wolfsburg), Sara Dabritz (Olympique Lyonnais) - Svenja Huth (VfL Wolfsburg), Alexandra Popp [căpitan] (VfL Wolfsburg), Jule Brand (Hoffenheim).

Anglia vs Germania, rivalitate istorică

Echipa condusă de Sarina Wiegman are ocazia de a se revanșa. Anglia a pierdut în 2009 finala Euro chiar în fața Germaniei. Nemțoaicele au un bilanț pozitiv în duelurile cu Anglia. 21 de victorii în 27 de meciuri, în timp ce Anglia se mulțumește cu doar două victorii. Înfrângerea dureroasă, scor 6-2, din finala Campionatului European din 2009, le-a lăsat cu ochii în lacrimi pe jucătoarele naționalei Angliei.
Meciul va avea loc astăzi, de la ora 19:00, ora României. Rămâne de văzut cine se va impune, în condițiile în care, ambele echipe și-au câștigat categoric grupele din care au făcut parte. Orice rezultat se înregistrează, partida va intra în istoria fotbalului feminin. Toate biletele puse la vânzare pentru meciul de pe Wembley au fost epuizate: 87.200.
Victor Angelescu, reacție promptă după suspendarea primită de Săpunaru! Decizia clubului Rapid
Chelsea intră în cursa pentru cel mai dorit jucător din Europa! Se întrec cu Real și Liverpool