Anunţul făcut de MacAllister după faultul evident în careu al lui Doku. Uimitor ce a spus de arbitru

Cristian Mihală

Publicat 11/03/2024 la 12:27 GMT+2

Alexis MacAllister a explicat că arbitrul Michael Oliver a greşit flagrant în prelungirile partidei Liverpool - City 1-1, când nu a acordat penalty la intervenţia lui Doku asupra sa. Totuşi, argentinianul a avut tăria să puncteze că centralul a condus impecabil disputa, cu excepţia acestei ultime faze.

Doku és Mac Allister

Credit imagine: AFP

Liverpool a revenit de la 0-1, pe teren propriu, pentru a obține o remiză (1-1) cu gust amar contra campioanei. În repriza a doua, "cormoranii" au dominat clar, iar în prelungiri le-a fost refuzat un penalty. Jeremy Doku, care în minutul 89 lovise bara, a avut o intervenție de kung-fu la Alexis MacAllister, dar arbitrul Michael Oliver a arătat corner pentru Liverpool. În scenă a intrat Stuart Atwell, arbitrul VAR, dar nici acesta nu a considerat că au fost circumstanțe de penalty.
Specialiștii din Regat nu au vreun dubiu și au afirmat la unison că trebuia acordată lovitură de la 11 metri, iar Jurgen Klopp, tehnicianul "cormoranilor" consideră, evident, același lucru. Presa engleză a vrut să afle şi opinia lui Alexis MacAllister, implicat direct în fază. Argentinianul este convins că singura variantă corectă era penalty pentru echipa sa, dar a ţinut să precizeze că centralul, cu excepţia acestei gafe, nu a făcut vreo altă eroare majoră.
"A fost penalty clar. Nu pot spune mai mult, dar vreau să subliniez un lucru: arbitrul a condus perfect partida, dar la faza în care Doku m-a faultat a greşit", a spus MacAllister, citat de Daily Mail.

MacAllister: "Sunt mândru de cum a jucat Liverpool contra lui City"

În privinţa partidei propriu-zise, mijlocaşul sud-american e extrem de bucuros că jucătorii lui Liverpool au arătat caracter. Nu doar că au fost capabili să revină de la 0-1, dar în repriza secundă au dominat-o total pe City, doar neşansa şi arbitrajul făcând ca scorul să rămână egal.
"Cred că am avut o atitudine mai bună decât City şi am fi meritat victoria. Am jucat excelent în repriza a doua şi nu pot fi decât mândru de cum ne-am comportat pe teren. Din păcate, nu am obţinut cele 3 puncte", a mai spus argentinianul campion mondial.
Liverpool se pregăteşte de derbyul cu Manchester United, de pe Old Trafford, din sferturile FA Cup (duminică, ora 17:30), dar principalul obiectiv al formaţiei de pe Anfield rămâne campionatul, toţi dorind să îi ofere cadou de despărţire lui Klopp un al doilea titlu.
Cu remiza de duminică, primele 3 clasate în Premier League sunt despărțite acum de un singur punct. Lider e Arsenal (64 de puncte), care are golaveraj mai bun decât Liverpool, în timp ce City rămâne cu un punct în spate.