Argentina, în finala Copa America, după un meci dramatic. Messi, despre eroul pumelor: "Un fenomen!"

Publicat 07/07/2021 la 07:45 GMT+3

Argentina s-a calificat în finala Copa America, după ce a învins, la penaltyuri, Columbia. În cele 120 de minute scorul a fost egal, 1-1.

Lionel Messi of Argentina celebrates with teammates winning a penalty shootout after a semi-final match of Copa America Brazil 2021 between Argentina and Colombia at Mane Garrincha Stadium on July 06, 2021 in Brasilia, Brazil

Lionel Messi e din nou la o partidă distanță de câștigarea primului său trofeu cu Argentina, după titlul olimpic din 2008. "Pumele" au avut o partidă foarte grea contra Columbiei, chiar dacă au deschis scorul repede. Messi l-a servit ideal pe Lautaro Martinez, în minutul 7, iar acesta nu a ratat.
Cuadrado&Co au echilibrat partida și chiar au dominat în unele momente, astfel că golul naționalei din țara cafelei a venit logic, în minutul 61, grație reușitei lui Diaz.

Messi, reverență în fața lui Emiliano Martinez, după calificarea în finala Copei America

S-a intrat în prelungiri și, cum nimeni nu a mai marcat, s-a ajuns la penaltyuri. Unde Messi a deschis "loteria" cu un gol, înainte ca Emiliano Martinez, poate cel mai bun portar din Premier League sezonul trecut, să își intre în rol. Columbia a ratat de trei ori, iar Argentina e la 90 de minute de o performanță istorică.
"Este finala pe care toți o așteptam, știu că și Neymar a spus asta. Va fi o partidă grea, dar vom juca la victorie, așa cum o facem în fiecare meci. Azi l-am avut pe Emi între buturi și a fost un fenomen. Toți am avut încredere în el la loviturile de departajare și nu ne-a dezamăgit", a spus Messi la final, potrivit Marca.
4 goluri și 4 assisturi are Messi la Copa America 2021, devenind marele favorit pentru Balonul de Aur.
Superstarul "pumelor" a fost lovit rău la gleznă în semifinala de marți noapte, dar din fericire pentru echipa sa a putut continua.
În finala competiției, Argentina va da piept cu marea rivală, Brazilia, duminică.
Cele două formații au cucerit, de-a lungul timpului, 23 de trofee la Copa American. Argentina are 14, dar ultima oară au mers cu trofeul la Buenos Aires tocmai în 1993. Brazilia are "doar" 9 trofee, fiind campionii în exercițiu.
4 finale de Copa America a jucat Argentina de când Messi și-a început cariera de fotbalist profesionist, toate pierdute. Ultima, în 2016, când "pumele" au cedat în fața naționalei statului Chile.