Echipa națională de tineret a României s-a calificat, marți seară, la Campionatul European programat anul viitor în Ungaria și Slovenia, pentru al doilea an la rând. "Tricolorii mici" au terminat la egalitate pe "Ilie Oană", scor 1-1, cu Danmerca și și-au asigurat biletele pentru turneul final de pe poziția a doua în Grupa a 8-a a preliminariilor.
Nordicii au deschis scorul prin Laursen, în minutul 50, dintr-un penalty controversat, în timp ce reușita pentru echipa antrenată de Adrian Mutu i-a aparținut lui Costache, în minutul 72. Din minutul 58, danezii au evoluat în inferioritate numerică, după eliminarea lui Laursen.

Cum ar putea să arate primul 11 al lui Adrian Mutu

Edi Iordănescu nu și-a menajat jucătorii nici după succesul cu Clinceni. Ce le-a reproșat antrenorul
ACUM 3 ORE
Așadar tricolorii mici se pregătesc de un nou turneu final, după succesul din Italia și San Marino în 2019. Noul selecționer, Adrian Mutu, nu se va putea baza pe un vârf autentic, dar numele din ofensivă sunt sonore: Dennis Man, Florinel Coman și Ianis Hagi. La cei trei se adaugă desigur și Valentin Costache, cel care a marcat golul decisiv în meciul cu Danemarca.
Cel mai probabil însă Costache va fi o variantă de pe bancă. Mutu ar putea merge pe mâna lui Dennis Man ca vârf împins cu Florinel Coman și Mihăilă pe benzi iar în postura de nr. 10 ar putea veni Ianis Hagi. O variantă pentru ofensivă este și Olimpiu Moruțan, jucătorul celor de la FCSB.
Iată mai jos o variantă de start pentru Adrian Mutu:

Așa ar putea arăta naționala de tineret la Europeanul u21 din 2021

Formatul unic al Euro 2021

Campionatul European din 2021, găzduit de Ungaria și Slovenia, se va disputa într-un format unic, format din două faze. Meciurile din faza grupelor sunt programate în intervalul 24 - 31 martie, în timp ce fazele eliminatorii se vor desfășura după două luni de pauză, în perioada 31 mai - 6 iunie.
Băieții lui Adrian Mutu își vor afla adversarele din grupă joi, 10 decembrie, în urma tragerii la sorți organizată la Nyon
FCSB a urcat pe podium în Liga 1, după o victorie cu Academica Clinceni
ACUM 4 ORE
Brentford - Liverpool 3-3. Rezumatul unei partide superbe. Jucătorii echipei gazdă s-au dăruit total