Cele două echipe s-au întâlnit la Giurgiu pentru prima manșă a duelului din semifinale.

Astra, favorită la calificarea în finala Cupei României

Meciul de la Giurgiu a început perfect pentru Astra, care a deschis rapid scorul, în minutul 4, prin bosniacul Krpic.
Scottish Premiership
Ianis Hagi s-a întors în Scoția! Care este starea fotbalistului după primele antrenamente
ACUM 2 MINUTE
Dinamo a cerut lovitură de pedeapsă de două ori în prima repriză, dar arbitrul Colțescu nu a fost de acord cu jucătorii câinilor.
Prima repriză a fost dominată de Astra, fără mari ocazii după deschiderea scorului.
Repriza a doua a început în același ritm, dar Dinamo a avut ocazia să egaleze în minutul 60. Sorescu nu a nimerit însă decât bara dintr-o lovitură liberă.

A 5-a înfrângere consecutivă pentru Dinamo

Pentru Astra a fost al 11-lea meci fără înfrângere în toate competițiile, în timp ce Dinamo e la a 5-a înfrângere consecutivă în toate competițiile.
Astra - Dinamo s-a terminat 1-0, iar giurgiuvenii sunt favoriți la calificarea în finala Cupei României. Returul va avea loc în perioada 11-13 mai.
Cea de-a doua semifinală se joacă între Universitatea Craiova și Viitorul Tg.Jiu, iar prima manșă va avea loc mâine de la ora 19.00, pe Ion Oblemenco.