Atalanta a obținut calificarea în finala Cupa Italiei, după un meci de luptă contra lui Napoli. După o remiză fără goluri pe terenul lui Napoli, în tur, trupa lui Gasperini a început manșa retur foarte hotărâtă, dornică să înscrie cât mai repede.

Iar planul formației din Bergamo a funcționat perfect. Zapata a deschis scorul în minutul 10, după o pasă oferită de De Roon. 6 minute mai târziu, atacantul columbian și-a trecut în cont un assist, la golul marcat de Pessina.

Scottish Premiership
Livingston - Rangers (livetext, ora 20:00). Ianis Hagi, anunțat titular la formația lui Gerrard
ACUM 16 MINUTE

La pauză, Atalanta conducea cu 2-0 și era cu un pas în finală.

Cupa Italiei | Atalanta - Napoli 3-1. Trupa din Bergamo s-a calificat în finală, unde o va întâlni pe Juventus

Napoli s-a trezit în debutul reprizei a doua și a reușit să reducă din diferență. Lozano a înscris în minutul 53, iar jucătorii lui Gattuso încă sperau. Visul frumos al lui Napoli s-a năruit însă în minutul 78, când Pessina a făcut "dubla", după o pasă expediată de același Zapata.

S-a încheiat 3-1 pentru Atalanta, care și-a asigurat locul în finala Cupei Italiei. În ultimul act, gruparea din Bergamo se va lupta pentru trofeu cu Juventus. "Bianconerii" au trecut de Inter cu scorul general de 2-1 (2-1 în tur, 0-0 în retur).

EURO 2021 s-ar putea disputa într-o singură țară! Ce stadioane ar urma să găzduiască competiția