Prima repriză a fost clar în favoarea echipei lui Valverde. Barcelona a avut opt ocazii de gol, în timp ce Atletico a trimis doar două șuturi pe poartă. În orice caz, Oblak a avut câteva intervenții salvatoare în prima parte a semifinalei. Pentru Barcelona şi Atletico, aceasta a fost a doua întâlnire în acest sezon - în campionat a fost 1-0 pentru catalani pe Wanda Metropolitano, după un gol al lui Lionel Messi.
În primul minut din repriza secundă, Koke a deschis scorul. Koke tocmai îl înlocuise la pauză pe Herrera, iar mutarea lui Simeone s-a dovedit a fi câștigătoare. Bucuria madrilenilor nu a durat decât cinci minute, pentru că în minutul 51, Lionel Messi a înscris și el, restabilind echilibrul pe tabela de marcaj. În minutul 62, Griezmann a dus echipa lui Valverde în avantaj. Catalanii au avut două goluri anulate de VAR (Messi și Pique). În minutul 81, Morata a restabilit egalitatea din lovitură de la 11 metri, iar Correa a stabilit scorul final în minutul 86.
Decizia de ultimă oră pe care Real Madrid a luat-o în cazul lui Mbappe! "Nu mai vorbim"
Până în minutul 75, Barcelona a dominat jocul, însă Atletico Madrid a avut câteva minute bune de inspirație pe finalul reprizei a doua. Derbi de Madrid va avea loc duminică, de la ora 20.

Barcelona – Atletico Madrid | Echipele de start

• Barcelona: Neto; Sergi Roberto, Pique, Umtiti, Jordi Alba; Busquets, Vidal, De Jong; Griezmann, Messi, Suarez
  • Atletico Madrid: Oblak; Trippier, Felipe, Savic, Renan Lodi; Correa, Thomas, Herrera, Saul; Joao Felix, Morata.
Începând cu 1 ianuarie 2020, canalele Eurosport nu mai sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, din cauza refuzului Telekom de a continua parteneriatul cu noi. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.
Șefii Barcelonei nu-l mai vor pe Koeman! Cui i-au propus să-i ia locul și ce răspuns au primit