Anul 2020 a fost unul special din toate punctele de vedere. Chiar dacă multe competiții au fost grav afectate de pandemia de Covid-19, în acest an au avut loc câteva partide care vr rămâne în istoria fotbalului.
Britanicii de la The Mirror au ales cele mai spectaculoase 10 partide din 2020, incluzând meciuri cu rezultate cu adevărat uimitoare sau partide în care am avut parte de răsturnări spectaculoase. Meciul Backa Topola - FCSB, din turul secund al Europa League, decis la panalty-uri după ce la capătul celor 120 de minute scorul a fost 6-6, nu a fost trecut cu vederea de jurnaliștii englezi.
În topul realizat de aceștia mai sunt incluse meciuri celebre, precum victoria zdrobitoare a lui Bayern în fața Barcelonei sau înfrângerile la scor ale lui Liverpool și Manchester United din Premier League, contra lui Aston Villa, respectiv Tottenham.
Mircea Lucescu și-a prelungit contractul cu Dinamo Kiev până în 2024!
ACUM 30 MINUTE

TOP 10 al celor mai spectaculoase meciuri din 2020

1.Aston Villa-Liverpool 7-2 (4 Octombrie) - una dintre cele mai dureroase înfrâmgeri din istoria "cormoranilor"
2.Real Madrid-Manchester City 1-2 (26 Februarie) - a fost turul optimilor de finală din Champions League. Madrilenii au condus cu 1-0, dar "cetățenii" au întors meciul în ultimele 5 minute. Returul s-a disputat după pauza generată de pandemie, iar Echipa lui Guardiola s-a impus și la Manchester, scor 2-1, și s-a calificat în Final 8-ul de la Lisabona.
3.Tottenham-West Ham 3-3 (18 Octombrie) - Tottenham a condus cu 3-0 după 16 minute, dar finalul a fost unul de coșmar pentru trupa lui Mourinho. West Ham a început revenirea în minutul 82, iar în final s-a terminat 3-3, ultimul gol fiind o adevărată capodoperă a lui Manuel Lanzini.
4.Sevilla-Inter 3-2 (21 August) - Finala Europa League a fost un adevărat spectacol. Inter a condus cu 1-0, dar andaluzii au revenit și au condus cu 2-1. "Nerazzurrii" au egalat, dar în cele din urmă s-au văzut învinși cu 3-2, după un autogol al lui Romelu Lukaku.
5.Torquay United-Crawley Town 5-6 (8 Noiembrie) - un meci cu o desfășurare incredibilă în Cupa Angliei. Partida a fost prelungită foarte mult din cauza unei accidentări, iar oaspeții au egalat la 3 în al 21-alea minut de prelungire. Gazdele au condus apoi cu 5-3 în cele 2 reprize suplimentare, dar oaspeții au marcat apoi de 3 ori, ultima reușită venind în minutul 118.
6.Backa Topola-FCSB (17 Septembrie) - FCSB s-a prezentat cu o echipă improvizată, din cauza numeroaselor cazuri de Covid-19 în rândul jucătorilor, dar s-a calificat în cele din urmă mai departe, după executarea loviturilor de la 11 metri.
7.Manchester United-Tottenham 1-6 (4 Octombrie) - "Diavolii" au suferit una dintre cele mai umilitoare înfrângeri pe Old Trafford din întreaga istorie.
8.Bayern Munchen-Barcelona 8-2 (14 august) - Bavarezii au demolat-o efectiv pe Barcelona în sferturile de finală din Champions League.
9.Chelsea-Arsenal 2-2 (9 ianuarie) - Deși aflată în inferioritate numerică din prima repriză, Arsenal a reușit să revină de ficare dată când a fost condusă.
10.Chelsea-Manchester City 2-1 (25 iunie) - Victoria londonezilor a consfințit cucerirea titlului de către Liverpool.
Cifrele rușinii pentru Tottenham! Nu atacă, nu se apără și nici măcar nu aleargă
Dinamo are antrenor! Iuliu Mureșan a făcut aunțul: "Va conduce echipa! Doar el a rămas pe listă!"