Belgia, victorie în meciul cu Anglia! Polonia lui Lewandowski, învinsă de Italia. Rezultatele serii

Actualizat 16/11/2020 la 01:02 GMT+2

S-au încheiat toate meciurile din etapa a 5-a a Ligii Națiunilor. Olanda, Belgia și Italia se află printre echipele naționale care și-au câștigat meciurile din această seară.

Italia va găzdui Final 4-ul Ligii Națiunilor

Olanda s-a impus în meciul cu Bosnia și Herțegovina, scor 3-1, după o nouă prestație fantastică din partea lui Wijnaldum, mijlocașul lui Liverpool. Wijnaldum a reușit o "dublă" în debutul partidei, într-un interval de numai 8 minute. Mijlocașul olandez a deschis scorul în minutul 8, găsit ideal în careu de Dumfries.
Căpitanul batavilor a finalizat cu mult calm, din fața porții goale, goalkeeper-ul bosniac fiind complet păcălit de pasa lui Dumfries.
Wijnaldum a făcut 2-0 în minutul 14, când a reluat în plasă, dintr-o poziție asemănătoare, recentrarea lui Berghuis. De remarcat că, la ambele goluri, atacurile au început din piciorul lui Memphis Depay.
Chiar Depay a dus scorul la 3-0 în minutul 55. Atacantul olandez a îndeplinit o simplă formalitate din câțiva metri de poartă, găsit excelent de același Dumfries, pasatorul de la primul gol al lui Wijnaldum. Prevljak a marcat golul de onoare al oaspeților în minutul 63, după o pasă oferită de Visca.
În urma rezultatului din această seară, Olanda a acumulat 8 puncte și a depășit-o pe Polonia, care a fost învinsă de Italia, scor 2-0, în celălalt meci al grupei.

Polonia, învinsă de Italia! Lewandowski&Co, fără șut pe poartă

Cu Lewandowski în primul "11", Polonia s-a văzut dominată copios la Reggio Emilia. Oaspeții n-au reușit să trimită vreun șut pe poartă pe întreaga durată a partidei, în timp ce Italia și-a creat o mulțime de faze periculoase.
Italia a deblocat tabela în minutul 27, când Jorginho a transformat o lovitură de la 11 metri. Misiunea Poloniei a devenit aproape imposibilă în minutul 77, când Goralski a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.
Italienii au profitat și au mai lovit o dată, prin Berardi. Colegul lui Chiricheș de la Sassuolo a fost servit de Insigne pe flancul drept, a fentat un adversar și a finalizat la colțul scurt, fără speranțe pentru portarul polonez.
Câștigătoarea grupei se va decide în ultima rundă, când Italia se va deplasa pe terenul Bosniei, iar Polonia va primi vizita Olandei.
Iată cum arată clasamanetul din grupa 1 a Ligii A:
  • 1. Italia 9p
  • 2. Olanda 8p
  • 3. Polonia 7p
  • 4. Bosnia și Herțegovina 2p

Anglia, a doua înfrângere consecutivă în Liga Națiunilor

Altă grupă din Liga A în care câștigătoarea se va decide în ultima rundă este cea formată din Belgia, Danemarca, Anglia și Islanda.
Anglia a ajuns la a doua înfrângere consecutivă în Liga Națiunilor, în care nu reușește nici măcar să înscrie. În această seară, trupa lui Gareth Southgate a fost învinsă de Belgia, în deplasare, scor 0-2.
Tielemans a deschis scorul în minutul 10, cu un șut violent de la marginea careului, expediat lângă bara porții lui Pickford. Mertens a dublat avantajul belgienilor în minutul 24, din lovitură liberă. Starul lui Napoli a trimis minunat peste zid, fără speranțe pentru goalkeeper-ul Angliei.
Naționala Albionului, în atac cu Harry Kane, a încercat să ofere replica, dar acțiunile ofensive nu au fost fructificate. S-a încheiat 2-0 pentru Belgia, care se menține pe primul loc în grupă, la 2 puncte în fața Danemarcei, pe care o va întâlni în ultima rundă, tot pe teren propriu.

Eriksen a adus victoria Danemarcei în prelungiri

La rândul ei, Danemarca s-a impus în această seară, în fața Islandei, scor 2-1. Eriksen a dat lovitura în prelungirile partidei de la Copenhaga, din lovitură de la 11 metri. Același Eriksen, folosit prea puțin de Antonio Conte la Inter, a deschis scorul în minutul 12, tot din penalty.
Islandezii au restabilit egalitatea în minutul 85, prin Kjartansson, iar meciul părea să se îndrepte către o remiză.
Danemarca a mai primit însă o lovitură de la 11 metri, pe care același Eriksen a transformat-o, aducând 3 puncte cruciale în lupta pentru prima poziție din grupă. Islanda, fără punct acumulat, era deja retrogradată în Liga B.