Benfica, Young Boys și Malmo s-au calificat în grupele Champions League

Nicu Savin

Publicat 25/08/2021 la 00:12 GMT+3

Benfica, Young Boys și Malmo au profitat de victoriile de pe teren propriu din manșele tur cu PSV, Ferencvaros și Ludugorets și au obținut calificarea în grupele UEFA Champions League.

Benfica Lisabona a obținut calificarea în grupele Champions League

În această seară au avut loc primele 3 meciuri retur din play-off-ul Champions League. Cea mai spectaculoasă partidă a serii a avut loc la Budapesta, între Ferencvaros și Young Boys Berna. După ce au câștigat cu 3-2 în tur, elvețienii au început perfect și confruntarea de pe Puskas Arena, Cedric Zesiger deschizând scorul în minutul 5 cu o lovitură de cap în urma unui corner.
Maghiarii nu au depus însă armele și au egalat prin Henry Wingo în minutul 18, iar în minutul 27 au trecut în avantaj datorită reușitei cu capul a lui Ryan Mmaee. Partida a fost una alertă în continuare, dar nu au mai existat ocazii mari de poartă, astfel că la pauză situația la general era egală.
În partea secundă ritmul a fost la fel de susținut, iar elvețienii au egalat la 2 în minutul 56, când Elia s-a distrat cu apărarea maghiarilor și l-a servit ideal pe Christian Fassnacht, care nu a ratat din apropierea porții. În minutul 64 gazdele au rămas în 10, după ce Aissa Laidouni a văzut al doilea galben, iar misiunea celor de la Young Boys a fost vizibil ușurată.
Meciul putea fi închis în minutul 71, dar Jordan Siebatcheu a ratat un penalty pentru oaspeți, astfel că suspansul s-a menținut până la final. Cu un om în minus și sub presiunea timpului , Ferencvaros nu a reușit să marcheze însă golul care ar fi dus meciul în prelungiri, deși a riscat totul pe final. În minutul 90+3, Felix Mambimbi a adus victoria oaspeților la capătul unui contra-atac școală.
Așadar, formația maghiară va juca în acest sezon din cupele europene doar în grupele Europa League, în timp ce Young Boys revine în grupele celei mai importante competiții europene intercluburui după o pauză de 3 ani.

Benfica și Malmo s-au calificat și ele în grupele Champions League

Cel mai așteptat meci al zilei a avut loc la Eindhoven, un de PSV a primit vizita celor de la Benfica. Cele 2 echipe jucau în urmă cu 33 de ani finala Cupei Campionilor Europeni. PSV s-a impus atunci la penalty-uri, după ce scorul fusese 0-0 la finalul celor 120 de minute.
Tot 0-0 a fost și în această seară, rezultat care i-a calificat însă pe portughezi în grupe, datorită victoriei cu 2-1 în partida tur. PSV a jucat cu un om în plus din minutul 35, când Lucas Verissimo a văzut al doilea cartonaș galben, dar olandezii nu au găsit drumul spre poartă deși au dominat copios.
În fine, Malmo este cea de-a 3-a formație care a obținut astăzi biletele pentru grupele Champions League. Suedezii porneau mari favoriți după 2-0 în tur, dar bulgarii au fost aproape de o revenire. Anton Nedyalkov a deschis scorul în minutul 10 pentru Ludogorets, dar la pauză s-a intrat la egalitate, după reușita lui Veljko Birmancevic din minutul 42, care a transformat superb o lovitură liberă.
Bulgarii au revenit în avantaj imediat după pauză, Pieros Sotiriou înscriind din penalty în minutul 61, iar calificarea s-a jucat până în ultimul minut. Totuși, Ludogorets nu a mai găsit resurse să mai înscrie un gol, iar formația pregătită de fostul mare atacant danez Jon Dahl Tomasson s-a calificat în grupele Champions League.