Oficialii cehi nu au dezvăluit numele jucătorului echipei care a fost depistat pozitiv cu coronavirus: Testarea pentru COVID-19 destinată jucătorilor și staff-ului echipei a dezvăluit un caz pozitiv. Echipa se întoarce în Republica Cehă, iar jucătorul găsit pozitiv va intra de urgență în carantină”, a anunțat campioana Cehiei printr-un comunicat. Nu este primul caz de coronavirus la echipa lui Stanciu. Cehii au mai avut un caz în luna mai.
Jucătorii Slaviei Praga, printre care și Nicolae Stanciu, mai trebuiau să joace în Austria două meciuri amicale pentru pregătirea noului sezon competițional: un meci cu SL Sturm Graz, programat pentru azi, și un meci cu KF Austria Vienna programat vineri. Până la urmă, campionii Cehiei au disputat deja două partide pe care le-au câștigat de o manieră categorică: 5-0 cu St. Polten, și 3-1 cu MOL Fehervar.
"În urma constatării pozitive, am consultat Biroul de Sănătate Publică al orașului Praga cu privire la procedura ulterioară, care a ordonat carantinarea internă pentru jucătorul pozitiv și a recomandat restului echipei să se întoarcă în Cehia. Vom lua toate măsurile necesare și clubul este în colaborare constantă cu Biroul de Sănătate Publică și vom urma toate instrucțiunile obligatorii”, a spus ofițerul de presă, Michal Bycek. În orice caz, jucătorul infectat cu coronavirus NU este Nicolae Stanciu, ne-au informat jurnaliștii de la Ultima Fază.
Liverpool și Manchester City s-au distrat în Cupa Ligii! Eroul serii, dat de echipa "Albinelor"
ACUM 6 ORE

Nicolae Stanciu a marcat golul carierei în meciul cu MOL Fehervar

Nicolae Stanciu a înscris un gol rar pentru Slavia Praga în amicalul cu MOL Vidi. Reușita interanționalului român a devenit virală. În vârstă de 27 de ani, Nicolae Stanciu, mijlocașul Slaviei Praga, continuă să atragă toate privirile în Cehia cu execuțiile sale de excepție. Mijlocașul român a înscris un gol superb în amicalul cu MOL Fehervar, scor 3-1. Ungurii de la MOL Fehervar au deschis scorul încă din minutul 9, din penalty, prin Zivzivadze, și au intrat în avantaj la pauză, însă bucuria lor nu a durat prea mult timp.
În repriza a doua a meciului, Nicolae Stanciu a readus-o pe Slavia Praga în joc. Mijlocașul român a înscris în minutul 48, un gol superb din afara careului, iar reacția celor prezenți la meci spune totul despre execuția internaționalului român. Pe rețelele de socializare, golul lui Stanciu s-a viralizat rapid. Pentru Slavia Praga au mai marcat Musa, în minutul 58, și Masopust, în minutul 63.
Încă o remontada marca Diego Simeone! Atletico Madrid, noul lider în la Liga
ACUM 7 ORE
Rapid București, calificare dramatică la miezul nopții în "optimile" Cupei României