Înfrângerile cu Gladbach (Bundesliga) și Holstein Kiel (Cupă) părea să fi șubrezit încrederea lui Bayern, considerată de mulți specialiști cea mai bună echipă din lume.
Nici vorbă de așa ceva: au urmat patru victorii la rând, cea din această seară, de pe Allianz Arena. Trupa lui Hansi Flick nu a vrut să lase nimic la întâmplare și pentru că în tur oaspeții de azi reușeau un rezultat total neașteptat, învingându-i pe bavarezi cu un neverosimil 4-1.
Boateng și Muller, din pasa lui Lewandowski, au făcut 2-0 din prima repriză. La pauză s-a intrat cu un avans de un singur gol pentru bavarezi, însă Lewandowski și Gnabry au punctat în repriza secundă pentru un scor care reflectă diferența enormă de valoare din teren. Pavard a punctat și el pentru 5-1, dar golul său a fost anulat de VAR.
Carragher nu crede în Ronaldo la United: "Creează tot atâtea probleme câte rezolvă"
ACUM 4 ORE
Lewandowski e de neoprit și în 2021 și, dacă își va menține aceeași formă, nu are cum să rateze "Balonul de Aur". Polonezul a ajuns la 24 de goluri în acest sezon, marcând pentru al 9-lea meci la rând. El e în acest moment la 16 goluri distanță de recordul lui Gerd Muller, care a marcat 40 de reușite într-un sezon (record all-time pentru campionatul Germaniei).

Dortmund, victorie grea cu Augsburg

Dortmund l-a schimbat pe Favre de la cârma echipei, dar jocul nu e nici pe departe unul mai bun, dimpotrivă.
Trupa de pe Signal Iduna Park a învins-o cu 2-1 pe Augsburg, dar victoria nu a fost deloc facilă, cum s-ar fi anticipat.
Hahn a deschis scorul pentru oaspeți, însă Dortmund a avut imediat șansa să revină în meci, din penalty. Haaland însă a ratat și scorul a rămas 0-1. Vorbim de prima lovitură de departajare ratată de puștiul minune în toată cariera sa.
În cele din urmă, Delaney și Jadon Sancho au întors rezultatul, englezul bifând al 3-lea gol în 2021. Într-o formă excelentă, fostul fotbalist al lui City nu marcase și neușise vreun assist în precedentele 11 partide.
Pe final, gazdele nu au avut emoții, după ce Udokhai a trimis în propria poartă.
După 19 meciuri disputate, Bayern e lider, cu 10 puncte peste Leipzig, locul secund, care are un meci mai puțin disputat. După două eșecuri la rând, Dortmund revine pe 4, dar poate fi depășită de Wolfsburg.
ACUM 7 ORE
Jurgen Klopp vrea să dea lovitura vara viitoare! Ce super fotbalist își dorește la Liverpool