Bayern rămâne așadar lider în Bundesliga cu un punct avans față de RB Leipzig. Echipa lui Nagelsmann a părut mulțumită pe tot parcursul meciului cu această remiză, chiar dacă în a doua parte elevii lui Julian Nagelsmann au fost mult mai periculoși și au apăsat pe pedala de accelerație. A fost o partidă marcată de ratările monumentale ale celor două vedete, Robert Lewandowski și Timo Werner, dar și de evoluții excelente ale fundașilor - de la Bayern a strălucit puștiul canadian Alphonso Davies în timp ce la Leipzig a impresionat fundașul central Upamecano.
Bayern a controlat fără probleme începutul de partidă. Gazdele i-au înghesuit în propriul careu pe cei de la Leipzig pentru primul sfert de oră, echipa lui Nagelsmann preferând să joace cu o linie formată din cinci fundași pe faza defensivă și să le permită bavarezilor să domine posesia, în speranța unor contraatacuri tăioase. Atacurile lui Bayern au fost cele mai periculoase când a fost implicat canadianul de 19 ani, Alphonso Davies, cel repoziționat ca fundaș stânga în acest sezon de managerul Hansi Flick. Davies a fost un constant pericol în prima repriză prin cursele sale electrizante prin care i-a pus mari probleme lui Klostermann.
Bundesliga
Lovro Zvonarek, marea speranță a fotbalului croat, a semnat cu Bayern Munchen
10/09/2021 LA 12:09
Chiar dacă bavarezii s-au aflat la cârma meciului, prima ocazie a aparținut oaspeților când în minutul 23, după un contraatac rapid, mingea a ajuns la suspectul de serviciu, Timo Werner. Germanul a șutat însă puțin pe lângă poartă, la colțul scurt, de la marginea careului și nu i-a pus probleme lui Neuer. Doar trei minute mai târziu, Lewandowski irosește și el o ocazie importantă pentru Bayern după ce nu a reușit să profite de combinația rapidă dintre Gnabry și Thiago care i-a adus mingea în poziție excelentă. Șutul polonezului a fost respins de Gulacsi, însă meciul începea să prindă viață.
Leipzig a început însă să intre în joc și după ce a absorbit cu succes presiunea inițială susținută de Bayern, elevii lui Nagelsmann au avansat pe poziții, făcând un pressing din ce în ce mai agresiv. Bayern a plusat și ea iar Lewandowksi a mai irosit o ocazie din interiorul careului oaspeților, dar scorul la pauză a fost de 0-0.
Lucrurile s-au schimbat însă la 180 de grade în a doua repriză. Leipzig a început în forță și a ratat o ocazie imensă la doar două minute după reluare după ce Sabitzer a trimis peste cu toată poarta în față din interiorul careului. Doar două minute mai târziu, RB ratează o nouă ocazie după ce șutul lui Werner este respins in-extremis de Alaba. Echipa lui Nagelsmann a ieșit transformată de la cabine și a pus mari probleme lui Bayern, care s-a consolat în primele 20 de minute ale actului secund doar printr-un penalty obținut inițial de Lewandowski, însă care a fost ulterior anulat de VAR din cauza poziției de offside a polonezeului.
Leipzig, care a marcat ultimele sale 14 goluri în repriza a doua meciurilor, a continuat asaltul la poarta lui Bayern iar Werner a ratat o nouă ocazie uriașă în minutul 63 când, singur cu Neuer din șase metri, a trimis pe lângă poartă. Partida s-a calmat ulterior și deși Bayern a încercat să fie mai periculoasă, cu Leipzig punând și ea probleme pe contraatac, a fost o seară neobișnuit de liniștită pentru Lewandowski. Polonezul a fost blocat excelent de cel mai bun om al oaspeților, Upamecano, cel care a câștigat 78% din dueluri.
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, insa ele se regasesc in continuare la principalii operatori de pe piata. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.