Bayern s-a văzut condusă în minutul 20 al meciului cu Stuttgart, după golul marcat de Coulibaly. Acesta a fost găsit în careu cu o pasă excelentă oferită de Wamangituka, care a păcălit întreaga apărare a bavarezilor. Kingsley Coman a restabilit egalitatea în minutul 38, cu o acțiune personală de excepție. Francezul a fentat un adversar și a finalizat cu un șut violent la colțul scurt, fără speranțe pentru portar.
Stuttgart a reușit să înscrie un minut mai târziu, dar VAR-ul a intervenit și a anulat golul lui Forster. Manuel Neuer a comis o greșeală uriașă, fiind ținut însă de un adversar. Portarul lui Bayern a căzut și a pierdut mingea, iar Forster a trimis în plasă. Tehnologia VAR a analizat faza și a decis că Neuer a fost faultat, iar golul a fost anulat.
Bayern a preluat conducerea înaintea pauzei, prin golgheterul Robert Lewandowski. Polonezul a prins un șut puternic de la 20 de metri, expediat lângă bară. Douglas Costa a stabilit scorul final în minutul 84, după o acțiune superbă. Brazilianul a depășit în viteză un adversar și a înscris cu un șut pe jos, la colțul scurt, la care goalkeeper-ul lui Stuttgart n-a avut reacție.
Bundesliga
După Lewandowski, Bayern are mari emoții cu alt star! Între United și Real: mutare de 70 milioane €
30/06/2022 LA 07:53
Bayern a acumulat 22 de puncte, cu 2 mai mult decât urmăritoarea RB Leipzig. Borussia Dortmund a ratat șansa să rămână la un punct în spatele bavarezilor, după înfrângerea suferită astăzi, pe teren propriu.

Dortmund, învinsă pe teren propriu, într-un meci în care Haaland n-a strălucit

Dortmund a fost învinsă de Koln, scor 1-2, într-un meci în care "mașinăria de goluri" Haaland n-a reușit să facă diferența.
Koln a deschis scorul în minutul 9, după o lovitură de colț. Skhiri a urmărit excelent mingea și a reluat-o cu latul din 2 metri. Același Skhiri a dublat avantajul oaspeților după o oră de joc, după o fază aproape identică. Tunisianul s-a trezit cu mingea la picior lângă bară, după un corner. De această dată a avut timp să o și preia înainte să o împingă în poartă.
Thorgan Hazard a reaprins speranțele Borussiei în minutul 74. Belgianul a finalizat din prima, cu un șut pe jos, la colțul lung. "Galben-negrii" au continuat să pună presiune la poarta lui Koln, dar încercările au fost în zadar. Koln s-a apărat excelent și a plecat cu toate cele 3 puncte de pe Westfalenstadion.
În urma rezultatului din această seară, Dortmund riscă să coboare de pe locul 3 din Bundesliga, dacă Leverkusen va obține cel puțin un punct în confruntarea cu Hertha Berlin.