Liderul RB Leipzig a cedat cu 2-0 în fața lui Eintracht Frankfurt, echipă clasată pe locul nouă. Astfel s-a oprit seria de 13 meciuri fără înfrângere pentru echipa lui Nagelsman. Almamy Toure a deschis scorul pentru Eintracht la trei minute de la începerea reprizei a doua printr-o lovitură perfectă de la marginea careului iar Filip Kostic a asigurat cele trei puncte în prelungiri. Leipzig, care nu mai pierduse de pe 26 octombrie, a dominat partida, reușind 22 de șuturi spre poartă față de cele 7 ale gazdelor, însă nu a fost îndeajuns.
Pe locul doi a revenit Bayern Munchen, care a zdrobit-o pe Schalke, ocupanta locului cinci, cu 5-0 grație golurilor reușite de Robert Lewandowski, Thomas Muller, Leon Goretzka, Thiago și Serge Gnabry. Astfel, bavarezii s-au apropiat la doar un punct de liderul RB Leipzig.
Bundesliga
Primul campionat de top care ar putea trece la sistem cu play-off! Propunerea e total inedită
ACUM 14 ORE
Podiumul este completat de Borussia Monchengladbach, care a revenit și a învins Mainz cu 3-1 pe Borussia Park. Robin Quaison a deschis scorul pentru Mainz în minutul 12 însă reușitele de după pauză ale lui Alassane Plea (dublă) și Florian Neuhaus au adus cele trei puncte pentru Borussia.
Începând cu 1 ianuarie 2020, canalele Eurosport nu mai sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia. Rămânem deschiși negocierilor fair play cu Telekom, purtate cu bună credință.