După un sezon extrem de strâns atât în contextul titlului de campioană, cât și din perspectiva evitării retrogradării, clasamentul final din Bundesliga a fost stabilit, însă nu fără să avem parte de o nouă surpriză uriașă: victoria categorică obținută de Hoffenheim pe terenul Borussiei Dortmund, cu scorul de 4-0.

Rămasă fără obiectiv, Dortmund a pierdut fără drept de apel duelul cu Hoffenheim, aflată în lupta pentru locul 6, ultimul care duce direct în grupele Europa League. Ziua de astăzi va rămâne în istorie drept una dintre cele mai frumoase din cariera lui Kramaric, care a înscris toate cele 4 goluri în poarta Borussiei. Haaland, Sancho și coechipierii lor s-au văzut conduși după numai 8 minute, când Kramaric a marcat un gol superb, de la marginea careului. Croatul a punctat din nou în minutul 30, iar la pauză s-a intrat cu scorul de 2-0.

Bundesliga
Răzvan Lucescu a fost propus la Schalke 04: ”Este soluția perfectă!”
28/09/2020 LA 20:42

Kramaric a dus scorul la 3-0 la scurt timp după pauză, după o incursiune superbă în careul Borussiei. Atacantul lui Hoffenheim a stabilit scorul final după 2 minute, din lovitură de la 11 metri. S-a încheiat 4-0, rezultat în urma căruia Hoffenheim se clasează pe locul 6 la finalul sezonului. De cealaltă parte, Borussia Dortmund a terminat pe poziția secundă, la 13 puncte în spatele campioanei Bayern Munchen. Bavarezii s-au impus clar pe terenul lui Wolfsburg, scor 4-0, grație golurilor semnate de Coman, Cuisance, Lewandowski și Muller.

S-a încheiat sezonul din Bundesliga. Cum arată clasamentul final

Ultimul loc care asigură accesul în grupele Champions League a fost ocupat, în cele din urmă, de Borussia Monchengladbach, grație victoriei împotriva celor de la Hertha Berlin, scor 2-1. Prin urmare, Bayer Leverkusen, aflată la numai 2 puncte în spatele "farmaciștilor", va juca în grupele Europa League în sezonul viitor.

Dramatismul a atins cote maxime și în zona retrogradării. Werder Bremen avea nevoie să câștige duelul cu Koln, iar Fortuna Dusseldorf să piardă contra lui Union Berlin pentru a prinde locul de baraj. Și, din fericire pentru fanii lui Bremen, lucrurile au stat exact așa. Echipa lor s-a impus cu 6-1, în timp ce Dusseldord a pierdut cu 3-0 la Berlin.

Așadar, Bayern Munchen, Borussia Dortmund, RB Leipzig și Borussia Monchengladbach vor juca în grupele UEFA Champions League, Bayer Leverkusen și Hoffenheim vor evolua în grupele Europa League, Wolfsburg va juca în turul 2 din Europa League, Werder Bremen va merge la barajul pentru salvarea de la retrogradare, iar Dusseldorf și Paderborn vor evolua în liga secundă în sezonul viitor.

Robert Lewandowski (Bayern Munchen) a fost desemnat cel mai bun marcator din stagiunea actuală, cu 34 de goluri. Polonezul a fost urmat pe podium de Timo Werner (RB Leipzig, 28 goluri) și Jadon Sancho (Borussia Dortmund, 17 goluri).

Bundesliga
Înfrângere șoc! Bayern a pierdut la scor cu Hoffenheim, căreia îi marcase 12 goluri anul trecut
27/09/2020 LA 16:33